Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanlar ağlamanın güçsüzlük olduğunu düşünür?

Aslında bunu sosyal öğrenmeyle açıklayabiliriz sanırım... Halk arasında ''erkekler ağlamaz'' diye klişeler dolanır, erkek neden ağlamaz, güçlüdür, o halde ağlamak güçsüzlüktür!! Bunu öğreniriz ve uygularız,, ağlamak zayıflıktır, güçsüzlüktür... Tabi belki bir derece doğru da olabilir; o an duygusal yoğunluk yaşayan insan fizyolojik olarak zayıf hissedebilir kendini; ama ağlayabilmek büyük nimettir, ağlayabiliyorsanız anlayabiliyorsunuz demişti Reis Bey'de Necip Fazıl...
  • Paylaş
Ağlayan daha doğrusu ağlayabilen insanlar güçsüz değildir, aksine duygularını dışa vurabildikleri için daha güçlüdürler. Ağlamanın güçsüzlük olduğunu düşünen insanlar gerçekten güçsüz insanlardır.
  • Paylaş
Ağlayan insan ağladığı sırada tamamen savunmasızdır. Sanırım he insan ağlar ama tamamen savunmasız olduğu anda da sosyalize olmaz ya da bu savunmasızlığını kullanmayacak yakınlarıyla sosyalize olur. Kısaca ağlamak genel anlamda güçsüzlük olmayabilir ama anlık olarak savunmasızlıktır.
  • Paylaş
Ağlamanın bir sebebi de çaresizlik olduğu için bence. Hani denir ya "kaderime ağlıyorum" İnsan başkasının yanında bu gibi sebeplerle ağladığında 'zayıflık' olarak görülmüş olabilir. Ama yoğun duygusal anlarda ağlamak, sevinç gözyaşları kimseye güçsüzlük gelmediği gibi bu gözyaşları insanın en derinindeki masumiyet hislerine dokunur. En yakın hissettiğin dostlarınla, sevgilinle beraber ağlayabilmek sizi birbirinize bağlar, güçsüzlüğünüzü göstermez.
  • Paylaş