Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanlar bu kadar bencildir?

Bencilliğin kalıtsal olup olmadığını, davranış bilimciler, felsefeciler tarafından tartışıladursun, günümüz enformatik koşullarının bireyi bencilleştirici rol oynadığı, su götürmez bir gerçektir. İletişime dair elimizden düşürmediğimiz telefon, tablet, bilgisayar gibi her alet bireyseldir ve bir pencere içerisinden sadece sizin girebileceğiniz kadar bir aralık açar. Görünürde baskaları ile iletişimdeymişsiniz gibi bir algı oluştursa da aslında kendinizden ibaret bİr etkileşimde diğer katılımcılar birer detaydır, araçtır sizin için. Toplu taşıma araçlarına baktığınızda, durum dramatiktir, örneğin: Yolcular bİrbirleri ile yakın temasta olmalarına karşın yüzyüze bile gelmezler ama ellerindekİ diktörtgen pencereleri parmaklarıyla hünerlice yönetip sanal iletişim kurmayı tercih etmekteler. İletişim de bir sorumluluktur aslında gerçek yaşamda. Oysa sanal diyaloglar, iletişimin bu sorumluluklarından kaçırarak rahat ve bencilliğe sevkedecek kadar emeksiz birer alışveriştir.
  • Paylaş
Bencillik kötü algılanmakta hep nedense. Algılanan kısım şöyle sanırım; kendinden başka kimseyi düşünmeyen, birinin ihtiyaçlarından çok kendi ihtiyaçlarını önemseyen, kimi zaman yardım ihtiyaçlarını bile umursamayan, nefret edilesi insan modeli:)

Evet, bu tarz yaşamı seçen insanlar olduğu gibi bu kişilerin itici olan tarafları da var... Bu tarz algılanan şahısı dinlemek lazım derim ben, bazen umulmadık hikayeler çıkabiliyor. Misal; belkide güvenebileceği kimse çıkmadı karşısına ve o hep başkalarından çok kendini düşünmek durumunda kaldı, bu şekilde güçlü olabileceğine inandı! Yada haddinden fazla yardımcı oldu zamanında ve gördüğü muamelelerden çok yoruldu ve bu yol ona çok daha sahici geldi. Ya da olumsuz tarafından düşünelim, ham o şahıs henüz olmamış, bu mevzuyu hoş olmayan tavırlarla gerçekleştiriyor, bencil olmasındansa kötü niyetli olduğu hissini uyandırıyor.
Ama diğer taraftan, insanların bencil olmasında fayda olduğunu düşünmekteyim. Önce kendini sonra insanları düşüneceksin ki iyi niyetin suistimal edilmesin. Bu tıpkı, önce kendini sev ki çevrendekilere olan sevgin sahici olsun demek gibi. Kendi pencerenden bakmayı ve kendi kararlarını vermeyi öğrenebilmelisin ve buna saygı duyulabilmeli. Bu kimseyi düşünmemek anlamına gelmemekte, bu içten gelerek yapılmalı anlamına gelmekte. Aksi halde, her "yaparım, tamam, neden olmasın, evet" kelimeleri görevin algılanmakta, her " yapamam, uygun değilim, hayır" kelimeleri olumsuz olarak algılanmaktadır. Kaldı ki şöyle bir hatırlarsak çevremizde yakın uzak şahısları, herkes bir çok kararda kendilerini düşünerek hareket ederler. Sanırım inanları bencil olarak gören bazı şahısların kendisi de ( istisnalar hariç) gerçekten "bencil":)
  • Paylaş
İnsan oldukları için.
  • Paylaş
Kişilerde iki tür ben duyusu vardır... kendisi için ve toplum için... kendimize ait ben ile toplumun diğer bireyleri için... Tek bir ben ihracı yaparız... ... Diğer ben ihtiyaçlarımızı dışardan karşılamak zorundayız... Yani diğer benler sayesinde omuzdaşlık ile yaşarız... toplum benliği birey benliğine sahip çıkmasaydı... Birey benliği gelişemezdi... bencillik kişiliğin bozuk halidir...
  • Paylaş
En nefret ettiğim insan türüdür... nedenini bende çok merak ediyorumm
  • Paylaş
1

Canan Unalan, kesinlikle ..aynı düşüncedeyim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

244 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt