Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanlar eşit veya adaletli değil? Neden hala Kast sisteminin modern halini yaşıyoruz?

Insanlar tarih boyunca birçok demokratik ya da demokratik olmayan yollarla , adalet ya da eşitlik getireceğini söylemiş, bir kısmı adaletli olmaya çalışsa da diğer kısmı daha da kötü yapmış. Acaba adalet ya da eşitlik gerçekten gerekli mi ?Düzenle
Tüm canlılar yaşama, hayatta kalma içgüdüsüyle doğarlar. Doğada hiçbir canlı topluluğu eşit ve adaletli değildir. Hayvan sürülerinin bir çoğunda bir alfa hayvan bulunur ve üreme hakkı bir tek onda vardır. O hayvan sürüyü korur ama tamamen kendi yetkisi altına da alır. Güçlünün güçsüzü ezdiği küçük diktatoryalar yaşanır. Aynı şey bitkiler için de geçerlidir, İki ağacı yan yana diktiğinizde görürsünüz güneş ışığı için büyüme yarışına girdiklerini. Kim daha hızlı büyürse diğerini acımasızca gölgede bırakır. İnsanlarda da durumun hiçbir farkı yoktur. Hiçbir içgüdümüz yok dense de hayatta kalma içgüdümüzün olmadığını İsviçreli bilim adamları bile iddia etmiyor... Bu içgüdü güçlünün daha da güçlenmesine güçsüzün ise daha da güçsüzleşmesine dolayısıyla toplumsal adaletsizliklere yol açar. Bunun en aşırı örneğini ülkemizdeki en büyük güçleri eline almış olan kişide gözlemleyebilirsiniz. Ülkenin tüm yasalarına, hukuğun tüm emirlerine rağmen gücü yeten yaptırmasın diyerek projelerine devam etmiş ve etmektedir. Sonunda anayasayı da bariz bir şekilde çiğneyerek daha büyük gücü elde edebileceği makama çıkmıştır. Yanlış anlamayın yanlış yapıyor demiyorum hatta içgüdüsel davranan bir canlı için en doğrusunu yapıyor diyorum.
  • Paylaş
1

Hakan Damar, Söylediklerine katılıyorum sadece ufak bır ekleme yapmak istiyorum. Hala dış görünüşümüz ile kullandığımız beyin kısmı farklı. Kimisi sürüngen beyni ile sadece öl yada öldür ile ilerliyor. Kimisi memeli beynine sahip, en üstte yarı-vahşi bir insan beyni var ama o da tam bağımsız çalışamıyor. Duruma göre seçimi alt beyinciklerine devredebiliyor. Sanırım bu yüzyılda da evrimini tamamlaması çok zor gözüküyor. Şartlar uygun olursa belki 2250 gibi insan beyni ağır basmaya başlar. :) Karamsar değilim, insanlık böyle :)

İnsan olma evrimimizi tamamlayamadığımız için. Gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğunu bilemiyoruz. Bildiğimizi sandıklarımız var. Bilgi hatta doğru bilgi herkesçe bilindiğinde kast sisteminden uzaklaşabiliriz. Adalet ve eşitlik kavramları bile tam olarak yerini bulmuş değil. Bence bu yüzden.
  • Paylaş
Çünkü üzerimize basarak yükselmiş insanlar için adalet ve eşitlik kavramları, yükseldikleri basamakları geri inmelerini gerektirecek. Adalet ve eşitlik, bencilliğin ortasında kalmış bu insanların çıkarlarına uymuyor ve onlar zirvede dururken biz git gide dibe batıyoruz.
  • Paylaş
Tarım devriminden sonra insanlar toprakları ekmeye başladılar. Artık karınlarını doyurmak avlanıp, toplayıp elde etmeye göre daha değişikti, daha az riskliydi. Yerleşik hayata geçtiler. Komşuluk başladı, kalabalık başladı.


Birileri gözlerini açtı. Hem rahatça karnını doyuracaktı hem de bu kalabalığın potansiyelinden faydalanacaktı. Onlar, ağa oldular. Diğerleri onların kölesi. Güçlerine güç katmak için kendilerini tanrının yeryüzündeki temsilcisi ilan ettiler, diğerleri buna inandı.

Endüstri devrimi yaşandı ama ağalar, sarsılsalar da ipleri ellerinden bırakmadılar.
  • Paylaş
Çünkü insanlar bencildir ırkçılık milliyetçilik cart curt kavramlar insanların başına bela açan ve kutuplaştıran kavramlardır bugün bazı insanlar ben kürdüm benim kürt kimliğimi kimsa yok edemez diyip bazı insanları öldürüyo yani insanlar insan olmaktan çıkmaya başladılar ve git gide kötüye gidiyoruz bu insanlardaki özgür irade insana herşeyi yaptırıyo dünyada herkeze yetecek kadar enerjide var yiyecekde var su da var ama bazı insanlar açlıktan ölürken bazı insanlar kuyumcu gibi geziyo yeryüzünde insanlık die bişey kalmanış tamamende kayboluyo zaten insanlar iyice sapıttı tabi bu ortamların insanların bozulmasından çocuklarda etkileniyo gelecek kuşaklar dahada kötü olacak .
  • Paylaş
Egolarımız yüzünden... ... ... .
  • Paylaş
Herkesin ihtiyacını nedeni önemli olmayan bir kurala göre belirleyip giderdikten sonra, tamamen teknolojik çözümlerle insan hayatını iyileştirmeye çalışan bir sistem olsa hepimiz rahat olurduk. Ama herşeyden önce ilk başta bankacıık sistemine son verilmeli topluma hiçbir katkısı olmadığı halde en çok parayı kazanan kurumlar ve tamamen yalancılar.
  • Paylaş
Gece gece aklıma iyi bir soru bıraktın, tebrik ederim.
Soru kolay cevabı zor bir şey oldu bu.
  • Paylaş
Aslında sistem taş devrinden beri var; fakat biz insanların işine geldiğinden olabilir yoksa bu sistemi düzeltmeye çalışanlar bir şekilde tehdit unsuru olmazdı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

337 Görüntülenme15 Takipçi9 Yanıt