Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanlar kendi fikirlerinin çok parlak olduğunu düşünür?

Her fikir parlaktır. Fikir sahibinin eğitim seviyesine, kültürüne, görgüsüne, tecrübelerine, yaşına, ait olduğu sosyo ekonomik yapının gelir seviyesine göre her fikir kendi çapında parlaktır. Doğal olarak o fikir, fikir sahibi açısından da parlak gibi hissedilecektir. Yer, zaman gibi durumlar en saçma bir fikri bile bir anda pırıl pırıl parlatabilir. En başarılı örnek gangnam style'ın PR çalışmasında gözlendi geçtiğimiz sene o berbat parça ile milyarlarca insan yeni yıla hoplaya zıplaya girdi, yani doğru sunum ile her fikir parlaktır bence.
  • Paylaş
Bu kişiler yetiştirilme tarzı nedeniyle herkesten biraz daha farklı, özel, üstün, önemli bir kişi olduklarını düşünürler. Düşündüğü şeylerin birçoğu aslında yapabileceği şeyler değildir. Ancak bunu çoğunlukla fark edemez. Bu konuda iç görüsü yeterince olmadığı için hiçbir zaman tam anlamıyla ve uzun süreli mutlu olamaz.

Çocukluk döneminde başarıları sürekli övülen, başarısızlıkları ise acımasızca eleştirilen kişilerde bu duruma daha çok rastlanır. Çocuğun aileden öğrendiği temel şey anne babanın sevgisini kazanmak için sıra dışı bir şeyler yapmak, onların her türlü beklentilerini karşılamaktır. Yetişkinlikte de aynı şekilde parlak fikirleri ile yaşadığı toplumu şaşırtmak ister. Aksi durumunda var oluşu sona erer, yoğun değersizlik hisseder.
  • Paylaş

Girişimcilik açısından cevap veriyorum.Bence insanların fikirlerinin çok parlak olduğunu düşünmelerinin bazı nedenleri:

  • Bir fikirle zengin olmuş ya da dünyayı değiştirmiş kişilerin başarı hikayelerini sık sık duyarlar ama başarısız olan sayısız kişinin neden başarısız olduğunu hiç düşünmezler.
  • Akıllarına bir fikir geldiğinde o fikri sadece olumlu yanlarıyla ele alırlar.Aslında başlangıçta tahmin edemeyecekleri bir çok sorun vardır.
  • İnsanın kendinin olan bir şeye değer vermesi çok normaldir.O fikri başkası söylese çok saçma bulabilirler.
  • Fikirleri gerçekten de parlak olabilir.

Psikoloji

  • Paylaş

Genelde bir fikir olunca hep iyi yanlarına odaklanıyoruz, kendimizi tamamen olumsuz yanlarına kapatıyoruz. Kendimden örnek vermek gerekirse aklıma yaratıcı olduğunu düşündüğüm bir fikir geldiğinde bütünüyle pozitif yanlarına odaklanıyorum ve oluşabilecek bir pürüzün benim fikrimin yanında çok ufak bir ayrıntı olarak kaldığını düşünüyorum. Ancak bir kişiyle paylaştığım zaman aslında fikrimin o kadar da parlak olmadığını, oluşabilecek sorunların benim fikrimin önüne geçtiğini anlıyorum. Bu zamana kadar parlak fikir bulma döngüm bu şekilde işledi, belki ileride değişir..

  • Paylaş
Hangi fikrin parlak olduğunu genellikle zaman gösterdiğindendir. Kokteyl şemsiyeleri fikrinin parlak olduğunu kim düşünebilirdi ya da Facebook fikrinin. Televizyon için de bir yıl sürmez modası geçer deniyormuş ilk çıktığında. Her fikir parlak olabilir, satışı, pazarlaması, fikrin çıktığı çağ gibi faktörler doğrultusunda.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

697 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları