Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanlar kendi doğruları farklı diye karşılarındaki insanı suçlarlar?

Müsbet doğrularda insanlar birbirlerini suçlamazlar. Müsbet zaten ispatlı demek. İspatlı bir doğruyu doğru kabul etmeyene gülünür geçilir. Tabii "kendi doğrusu" deyince kişiye özel, öznel, ispat edilemez yani inanca bağlı doğruluktan bahsedebiliriz ki doğruları inanca bağlı olanlar bazen ispat edemeyecekleri doğruları savunma amaçlı en iyi savunma saldırıdır düsturuyla diğerlerini suçlarlar. Hatta bu tür doğru sahiplerinin diğerlerini kestiğine de sık sık şahit oluruz.
  • Paylaş
Kendi dediğini, hissettiğini, düşündüğünü karşındakine kabul ettirme iç güdüsü. Tamamında olmasa da çoğunluğunda vardır insanların.
  • Paylaş
Başkasını suçlaması için o kişiden daha üstün özelliklere sahip olması gerekli. Bir inşaat işçisi kitap, gazete okumayıp arkadaşları veya televizyon aracılığı ile kendini gelistiriyorsa bu kişi bir milletvekililini elestiremez.

Daha iyi anlaşılması için şunu da belirteyim. 4000 kitap okuyan, hayatını idealine adayan Mustafa Kemal Atatürk'ü eleştiren kişiler eğer bir fikir adamı değilse "ne haddine! " diye sormak lazım.


Suçlama yapan kişi maalesef seviyesizdir. Egosu dünyayı küçük görmesine neden olur.
  • Paylaş
Çünkü insanlar bazen bildikleri kabul ettikleri doğruların yanlış olmasını ya da bunun hakkında söylenen zıt düşünceleri kabullenemezler. belkide kendi içlerindeki psikolojik nedenlerden dolayı kendilerini yenilmiş hissetmemek için o doğrularından güç aldığı için olabilir :)
  • Paylaş
İnsan denilen canlı bir biri ile genetik olarak yüzde yüz aynı olsada zeka olarak aynı değil hatta birey olarak değil toplumsal zeka olarakta aynı değil. İşte burada aklının yettiği kadarı ile ürettiği doğrular aklının yetmediği yerde soruna dönüşüyor. Yıllarca tuvaleti Türkler bulmuş diye övünürken millet Marsa gitti, ama bizim doğrularımıza göre tuvalet olmayan yerde abdest bozulmaz, işte tamda bunu söylüyorum zeka farkı diye, algı da farklı oluyor ve birinin doğrusu diğerine tepki gösterecek sebep olabiliyor.

Marsa gidebilecek zekaya sahip bir toplum olabiseydikte, çıplak geziyorlar ortalık yerde sıçıyorlar diye diye ayıplansaydık keşke.
  • Paylaş
Çünkü subjektif konuların doğrusu, yanlışı yoktur. Kimse suyun 100 dereceden farklı bir sıcaklıkta kaynadığını tartışmaz çünkü konu objektiftir, kişilerden bağımsız olarak incelenebilir. Sevmek, hoşlanmak, bir şeyi değerli bulmak kişilerden bağımsız olarak incelenemez. İncelenemediği içinde felsefede hala sanat çok tartışmalı bir konudur.
  • Paylaş
Küçük yaşlarda subjektif konulara olan şartlanma taş yapar insanı ve üzerinden zaman geçtikçe beton kesilen düşüncelerin yıkılması da normal olarak oluşumundan kat ve kat daha zor bir hal alır.
  • Paylaş
Karşısındaki insanında doğrularının kendi doğruları gibi farklı oluşundan dolayı. ;)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

535 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt