Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden insanların söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmaz?

Yetiştirilirken böyle bir tarza maruz kalan insanların yaptıkları ile söyledikleri birbirini tutmayabilir... Bu tutarsızlığa double-bind "çifte açmaz" diyoruz... Çifte açmaz oluşturan tarzın örnekleri aşağıdakiler ve benzerleri gibi olabilir:
 • İyiliğini istediğim için seni cezalandırıyorum
 • Seni korumak için hiçbir şey yapmana izin vermiyorum
 • Sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum
 • Öyle arsız biri olmanı istemediğim için istediklerini yapmıyorum
 • Dövmeseydim de büyüyüp başını derde mi soksaydın
Çifte açmazlar, maruz kalan kişi açısından utandırıcı, yaralayıcı, gelişimi engelleyici niteliktedir... Bu tarzı bilen bu tarzı uygulayacağına göre, zincirdeki birilerinin kendini fark edip tarzını değiştirmesi daha net iletişimlerin, sağlıklı gelişmenin ve büyümenin yolunu açacaktır.
 • Paylaş
Belki insanlar gördüklerinden çok duyduklarına inandıkları içindir :))) bu biraz espri ama en genel hali şu ki kişi duygularına düşünceleri kadar kolay sınır koyamaz. İnsan düşünür karar verir bir şeyler yapmak ister ama çoğu zaman duyguları baskın gelir ve karar verdiklerini yapamaz. Bu bazen söylenenler için de geçerlidir, kişi söylerken inanmaktadır fakat duygularına engel olamadığından bu inanç boşa gider ve söylenenle yapılan birbirini tutmamış olur.
 • Paylaş
Her insan için böyle bir hipotezde bulunamayız. Evet, bazı insanlar tutarsız olabilir, bu onların kendi tutum ve davranışları ile ilgilidir. Tutarsız kişiler; bu durum böyle davranan kişilerin ruh hali ve kişiliği ile ilgili olabilir. Saygılarımla.
 • Paylaş
Ortalama zekaya sahip her insan büyük bir yüzdeyle iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı ayırt eder ve ifade edebilir. Ancak birebir yaşa(ya) mayabilir.

-Birinde yargı, birinde irade yeteneği var.

-Birinde başkalarına yöneltme kolaycılığı diğerinde kendine bakma zorluğu var.

-Bazen, -ki çoğunlukla aslında, doğru olan zor olandır, insan kolay olanı tercih eder doğası gereği.

-İnsanlar neticede psiko-sosyal canlılardır, birçok etken altında yaşarlar. Lakin her insanın içinde bir hayvan vardır, onu bastırabildiği ölçüde insandır.

İhtiyacından fazla yemek ister, uyumak ister, çalışmak istemez, başkalarına yaşattığı acıyı haksızlığı hep kendince makul kılma eğilimindedir. Yeterli olanı değil en güzelini, en güçlüsünü ister. Başkalarıyla paylaşmaktansa, mezara götürmek ister. Kıskanır gıpta eder, haset besler. Başkaları yapmasın ama kendisi hep zina yapsın ister.

Bak şimdi nereye bağlıyacağımı bulamadım Şaman (@chamacon) a gıcıklık olsun diye mevzuyu dine bağlayacam içimden geldi; : )

Zira ruhu Tanrıdan gelir lakin sıfatı çamurdandır.
 • Paylaş
5

Şaman, Doğru bence de ahlak belirleyici faktördür. Tanrıyı da vicdan ve merhametle özdeşleştirdim. :P

Ahmet Avcı, Eyleme dökülmediği sürece vicdan ve merhamet ne işe yarar. Diyeceksin ki Tanrı ne zaman eyleme geçmiş, bak sen. En sonunda geçecek, demedim mi diyecek :)

Şaman, Vicdan ve merhamet insanda olmalı keza tanrıda da, bu dünyada eyleme geçirilememişse tanrı yine de vicdanlı ve merhametli davranmak zorunda bilinçsiz çocuklarına karşı. Şimdi nereye geldim... Tanrı vicdansızlık ve merhametsizlik için çok güzel bir kaçış yolu. Yani dindar bir insan zaten merhametli bir tanrının karşısına çıkacağı için tanrı merhametini içermeyen vicdanıyla bir inançsıza göre daha çok günah işleyebilir. Sonuç: Günah işlemek istiyorsanız, vicdanı boş verin tanrının merhametine sığının oluyor...

Ahmet Avcı, Her halukarda insan sıyrılır bu işten, yaratmasaydın deyip. Temel kelime vicdan burda, vicdan bir yargıdır. Lakin insan kendini yargılayamaz. Yoksa Tanrıya da hesap gününe de gerek kalmazdı zaten. Zira hesap gününe ertelenecek hesap kalmazdı.

Şaman, Bence vicdan insanı insan yapan, ögedir.

Teori ile pratik arasındaki farklardan dolayı.
 • Paylaş
Çünkü 6 yaşında ona yalan söylemeyi öğretir annesi ya da babası. Ebeveyni ya kendi yalan söyler çocuğuna ya da başkasına yalan söylerken yakalar onu çocuk. Ve içinde bulunduğu yada bulunacağı her olumsuz durumdan kurtulmak için yalan söyleme davranışını öğrenmiş olur. Gereksinim hissettiğinde bu davranışı açığa çıkarır.
 • Paylaş
İnsan genetik yapısı böyle zaten bunu değiştirmek için süreki mücadele halinde
 • Paylaş
Erkekler her kadınla evlenmeyeceğini söyler ama her tuttuğu kadını yapar..
 • Paylaş