Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet üzerinden yapılan iş başvurularına neden cevap verilmiyor?

Valla kendi deneyimimden yola çıkarsam, ki öyle uzun süre iş aramadım deneyim demek ayıp olur, mezun olduktan sonra bir süre boş gezdim ve sonra kariyer.net'ten iş başvurusunda bulundum kendi alanımda. Yaklaşık 10-15 şirketten 5 tanesi ilk hafta geri döndü ve mülakata çağırdı. 4'üyle ikinci mülakata girdim kendi tercihim üzerine ve başvurumdan bir hafta sonra çalışmaya başladım. Başvurularımı kaldırmama rağmen -ayrıca iki ay geçti üzerlerinden- hala bazı şirketlerden mülakata çağırıyorlar. Mülakata gittiğim yerlerde anladığım kadarıyla öncelikle ilanlarına en uygun olanları ayırıp, daha sonra deneyim, mezun olunan okul vs. vs. şeklinde bir sıralamayla başvuru yapanlara ulaşıyorlar. Sanırım ben bu konularda biraz şanslıydım.:)
  • Paylaş
İş verenler o işi ne kadar istediğini görmek isterler. Yüzyüze iletişime geçmen daha iyi sonuç verebilir. Belki de iş yerindeki alımlarda torpil etkeni vardır. Ondan internet başvurularına bakmıyorlardır bile. Ama ne olursa olsun birinci yolu dene derim.
  • Paylaş
2

Erdi Gündüz, ya yüz yüze iletişim olanağı zor ise ?

Sevgiseli, O firmanın insan kaynaklarına şahsen başvurabilirsin.

İnternet üzerinden yapılan başvurular değerlendirilir ve uygun bulunanlar cevaplandırılır. Diğerlerine de standart red cevabı gönderilir. İş ararken sabırlı olmalısınız; yüz başvuruya bir mülakat talebi, eğer vasıflarınız iyiyse beş mülakata bir iş olur. Yani 500 iş başvurusu yaptığınızda ve vasıflarınız da arananlara uygunsa iş bulursunuz.
  • Paylaş