Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden "Irak-Şam İslam Devleti"? Neden Bu Tabir?

Çünkü bu ismi koydukları sırada el-Kaide ve en-Nusra'ya bağlı olarak Suriye ve Irak'ta İslam Devleti kurmak istiyorlardı. ÖSO'dan (ağılıklı olarak el-Kaide ve en-Nusra'dan olaşan koalisyon, tabi doğal olarak IŞİD'de bu iki örgütle birlikte Türk yardımından yararlandı. Kullandıkları silahların önemli bölümü Türkiye kanalıyla Esad'ı devirmeleri için onlara sağlandı) ayrıldıktan sonra hedeflerini genişlettiler şu anki adları yalnızca "İslam Devleti" (bu yüzden Avrupa'da genellikle onlar için artık IS Islamic State kısaltması kullanılıyor) ve liderlerini tüm müslümanların halifesi olarak tanıtıyorlar.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Aydınlatıcı. Teşekkürler.

Ne kadar Irak-şam islam devleti olarak lanse edilse ve islami bir terör örgütü olsa da hizmet ettikleri emperyalist güçlerdir. Bu dünyada hiçbir illegal örgüt küresel sermayenin, güçlerin desteği olmadan varlığını sürdüremez. Belki kurulabilir ama emperyalist güçler, küresel sermaye destek vermezse maddi-manevi varlığını uzun süre devam ettiremez. Bu bağlamda neden Irak-Şam islam devleti ismi ya da tabiri kullanıldı sorusuna gelince bu aslında bir hedefin ismi ama bu örgütün hedefi değil, israil, amerika gibi küresel güçlerin hedefinin ismidir.Nedenlerine gelince;
1.İsrail vaadedilmiş topraklara yani mezapotamya denilen bölgeye hakim olmak istiyor bunun için önce suriye-ırak, iran ve Türkiye'yi ele geçirmesi gerekiyor. Günümüz koşullarında karşında güçlü ve bağımsızlık düşkünü bir devlet, toplum varsa bu çok kolay olmayacaktır. Bu nedenle küresel güçlerin izlediği politika genelde; komşularını ele geçir, zayıflat, hiç olmazsa destek veremesin diyedir. Bölgede yalnız kalınca hatta komşularını da düşman olarak karşına alınca olası bir işgalde zor durumda kalabilirsin. Güç ve etki bakımından en zayıf ırak sonra Suriye Sonra iran ve Türkiye gelir.Mantıklı olarak o bölgeyi ele geçirmek istiyorsan önce gücü zayıf olanlardan başlayıp iç ve dış müdahalelerle en güçlü olanını zayıflatmak olacaktır. Pkk, pyd, ypg, ışid, el-nusra, Öso, hizbullah vb. terör örgütleri genelde bu amaca hizmet eden örgütlerdir.
2.Amerika ideolojisi Pragmatizm'e dayanır. Yani fayda açısından bakar olguya. Eğer o şey ona faydalıysa iyidir, fayda sağlamıyorsa gereksizdir. O bölgede dünyanın en zengin yeraltı kaynakları bulunmaktadır.Doğalgaz, Petrol, Bor gibi. Hedefi yıllardır bu olmuştu. Bu aslında modern sömürgeciliktir. Sanayi devrimi dönemlerinde hammadde temini ve maddi zenginlik için sömürgecilik yapılırdı. Modern dünyada ise direk o ülkeyi sömürgeleştirmek değil demokrasi götürmek oldu adı.
3. Küresel sermaye için savaş demek para demektir.Savaşlar her zaman küresel sermayeye para olarak döner. Örneğin bir savaşta, yollar, binalar yıkılır, tarım arazileri zarar görür. Küresel sermaye de bunların yeniden inşasında görev alır para karşılığında. Ayrıca savaşlar silahlarla yapılmaktadır ve küresel sermayenin en büyük gelir kaynağı silah satışlarıdır. Bu örnekler çoğaltılabilir.
4. Türkiye açısından bakarsak; Şu anda ülkemizi yöneten akp iktidarı ülkeyi kişisel çıkar ve egoları yüzünden felakete sürüklemektedir ancak onlar bunların farkında değildir. Cahil bir yönetim oldukları için yaşamadan anlayacaklarını da sanmıyorum. Onların düşündüğü ve istediği; kendi mezhebinden olmayan esad gitsin yerine islamcı bir yönetim gelsin. Irakta ise kendi çıkarlarına ters düşmeyecek bir yönetim ve doğal kaynaklardan pay isteği.iranda da keza öyle. Ayrıca Amerika ve israil gibi küresel güçlerin uygulamak istediği BOP projesinin baş aktörü olmak bölgede söz sahibi olmaktır. Bu nedenle Işid'e destek vermektedir ve mümkün olduğunca karşısına almamaktadır.ancak gelişen olaylar bunun tam tersini gösteriyor. Amerika petrolü paylaşmak istemeyecektir haliyle. Türkiye karşısında önceden Pkk kozu vardı, şimdi Işid'de eklendi, keza israil de bu terör örgütlerini kullarak amaçlarını gerçekleştirmek istiyorlar, başarılı da oluyorlar bence. Komşularla 0 sorun politikasından komuşularla full sorun politikasına geçmiş bulunmaktayız.
Sonuç olarak ismi Irak-Şam İslam devleti ama içine girdiğimizde amerikayı, israili, küresel sermayeyi, Türkiyeyi barındıran bir yapı ortaya çıkıyor. Bunlar size belki extreme bir durum gelebilir ama benim düşüncelerim bunlar Işid ile ilgili. Biraz uzun oldu ama mevzu derin :)
  • Paylaş
3

Düşünce Hırsızı, Kısa ve net bir şekilde açıklamışsınız. Doğrusu gayet iyi noktalardan vurulmuş. Katıldığım kısımlar çoğunlukta. Teşekkür ediyorum. :)

Erkin Özyerli, Rica ederim Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.çok okuyan bir toplum olmadığımız için okuyan birilerini görmek sevindiriyor insanı :) Elimden geldiğince gelişmelerden ve araştırmalarımdan yola çıkarak genel hatları ile analiz etmeye çalıştım.Çünkü hakim güç ve medya göstermek istediğini yansıtır hep gerçekleri değil!..

Düşünce Hırsızı, Biz baktiginin ardini gorebilenler icin medyanin ne yaptigi pek onenli degil gerci. :)

Kendilerine verdikleri isim o: ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham, bu orijinali, Türkçe meali de Irak ve Şam İslam Devleti. Kısaca IŞİD.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Teşekkürler ama benim sorduğum daha çok sizce neden kendilerine verdikleri isim bu olmuş yönünde bir soruydu.

İlkin Irak İslam devleti diye kuruldu. Daha sonra geniş alana yayılmak amacı ile Şam'da eklediler. Daha da ileriye gidebilirlerse şayet, adı Ortadoğu İslam devleti bile olabilir oluşan şartlar doğrultusunda.
  • Paylaş
1

Düşünce Hırsızı, Coğrafik bir anlamı var yani? Teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

106 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt