Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Japonlar krizleri Amerikalılara göre daha sakin bir şekilde ele alırlar?

Japon iş anlayışı başarı güdümlüdür. Amerikan iş anlayışı ise gelişme güdümlüdür. Sonuçta ikisi de kazanmayı hedefler ancak başarıyı hedef koymuş japon ekonomisi kazancı hedefe ulaşmak olarak görürken amerikan ekonomisi kazancı büyümekte ve gelişmekte arar. Daha anlaşılır bir örnek le açıklamaya çalışayım.

Bir japon firması ile iş yapıyorsunuz ve yıl sonunda onlara 500 birim kar hedefi verdiniz. Başarı artık o 500 birim kar dır japonlar için. ve hedefe ulaşamazsanız bunun sebeplerini aramaktan çok sizinle olan ticareti bitirmeye yada azlatmaya yönelirler. ABD ekonomisi ise 500 Birim kara ulaşamamanın sebeplerini arar öncelikle, hedefteki hatalar nedir ve nasıl çözülür diye düşünür eğer hedefe ulaşmak mümkünken beklenmeyen bir kriz sebebiyle hedef gerçekleşmediyse hızlı çözümler aranır ancak türklerden farklı olarak daha karmaşık çözümlere başvurulur bizler daha pratik ve düşük maliyetleri çözümler ararız. Japonlar krizlerin çözümünü sevmez bekler ve doğal akışında çözülmesini ister bu sebeple gerekirse üretimi bile durdurur. Amerikalı ise krizi çözmek için hızlı bir arayışa girer durum bu :)

Bana sorsalar kimle kriz yönetmek isterdin diye önce koreliler, sonra amerikalılar en son japonlar derdim :) koreliler sorunu ortadan kaldırmak için yüksek toleranslara sahipler bizim iş anlayışımıza daha yakınlar.


yazdıklarım kendi gözlemlerim akademik bilgiler değildir.

  • Paylaş
Zaten genel olarak çok sakin bir millet Japonlar. Çok meditasyon ve o tür aktivitelerle uğraşmalarından dolayı olabileceğini düşünüyorum ben.
  • Paylaş
Her konuda oturmuş ve dişli gibi işleyen bir sisteme sahip olduklarından.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

347 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt