Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden kendimiz dururken başkalarını anlamak isteriz ki?

Kendimizi anlamak neyi neden yaptigimizi, bunu yapmayi nasil ogrendigimizi, yaparken neler yasadigimizi fark etmek gibi duygusal surecleri gerektirir. Bu duygular cogu zaman uzuntu, utanc, kizginlik gibi bas etmesi zor duygulardir. Kimse kendini kotu hissetmek istemez. Bu nedenle kendimizde anlamak istediklerimizi sanki onlarin ozellikleriymis gibi baskasina yansitiriz. Boylece hem olani gormek kolaylasir hem de duygunun yuku olmaz. Baskalarinda anladiklarimiz bu yuzden aslinda hazir oldugumuzda kendimizde anlayacaklarimizdir.
 • Paylaş
Başkalarını anlamak kendimizi anlamaya yardımcı olur... Kendini tanımlamak içinde başkaları ile farkını yada aynılığını görmek gerekir sanırım
 • Paylaş
Çünkü başkalarında kendimizi buluruz... Belki de başkalarında olan bizim yönlerimizdir (bizim bile farkında olmadığımız) bizi onlara çeken.
 • Paylaş
Kendimizi bildiğimiz yanılgısı içindeyizdir hep de ondan...
 • Paylaş
Başkalarını anlamaya başlayınca
Güvensizlik, ya da cezalandırma düşüncesi yok olur
 • Paylaş
Başkalarının gözlerinde kendimizi onların gözünden yani dışarıdan, daha objektif görebiliriz. Başkalarını anlamamız bize kendimizi anlatır. Yine de hep o kadar da abartmıyoruz sanırım, arada kendi kendimizi anlamaya da çabalıyoruz ama aslında biz sosyal canlılarız, ilk günlerimizden beri sürü halinde yaşıyoruz ve sürüde diğerleriyle empati kurmayı öğrendikçe kendimizle de empati kurmayı öğreniyoruz. Başkalarının güçlü yanlarını keşfettikçe kendi güçlü yanlarımızı da nasıl ortaya çıkartacağımız ve kullanabileceğimiz kafamızda canlanır. Aynı şekilde diğerlerinin zayıflıklarına şahit oldukça kendi zayıflıklarımızdan utanıp sıkılmayı bırakıp hayatımızı daha yeniliklere açık, daha doğal akışında, ne kadar kalabalık bir toplulukta olsak da mükemmel bireyliğimizi hissederek sürdürebiliriz. Belki de sadece genel olarak dışa dönük olmak içe kapanık olmaktan daha pozitif bir durum olarak öğretildiği içindir... Bu sonuncuya ben inanmak istemiyorum ama ihtimal dahilinde.
 • Paylaş
Başkalarını anlamaya çalışırken de bir bakımı kendimizi de anlamaya çalışırız. Çünkü başkalarının duyguları anlamak bir bakıma onların davranışlarını anlamak demektir. Onların davranışlarının sebeplerini düşündükçe de kendimize yönelriz ve iç sesimizi dinlemeye başlarız. Aslında bu soru tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan çıkar sorusu gibi bir döngüye benzer.
 • Paylaş
Biriyle konuştuğumuzda beynimiz konuştuğumuz kişiyi daha iyi bir şekilde çözümlemeye programlıdır ve eğer bir kıyaslama yapıyorsak, hız konusunda da daha iyidir. Bana sorarsanız kendimizi anlamaya çalışmak daha eğlencelidir ve sonu gelmez fikirlerle beraber gelir. Sorduğunuz soru bireyden bireye göre farklılık gösterebileceği gibi çeşitli davranış bozukluğuna sahip insanlarda bu gibi bir durum hiç görülmeyebilir de.
 • Paylaş
Başkaları anlamaya çalışmak , kendimizi anlamaktan daha kolay olduğu için sanırım. Çünkü; İnsan kendini anlamaya çalıştıkça iç dünyasın da karmaşa yaşıyor.
 • Paylaş
İnsanın kendisini anlaması dünyanın belki de en zor şeyidir. Bunun sebebi kendini dışardan görememek, haliyle kendi içinde kalmak hatta bazen kaybolmaya kadar gidebilir. Ben ruhu peri bacalarının altındaki çok yönlü dehlizlere benzetiyorum. Rehberden ayrılmak kaybolma riski taşır. Yani benim rehberim, benim dışımdaki herkes. Onları dinler ve kendime benzetirim. Dışardan bakabildiğim için çok daha kolay olur. Onları anlamak, kendimi anlamaktır çoğu zaman.
 • Paylaş
Kendimizi anladığımızı sanıyoruz ama değil baze ne yaptığımızı bile bilmiyoruz, kendimizi tutamıyoruz bazen, ve bunun farkına sonradan varıyoruz. Böyle durumlarda başkasında bunların farkına önceden varmak isteriz ve onları anlamaya çalışıyoruz.
 • Paylaş
Kendimizin farkında olsak başkalarını anlamaya calısmayız
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

885 Görüntülenme14 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları