Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Bitkiye rengini veren yapılara pigment diyoruz. Sebzelerin, meyvelerin ve diğer tüm canlıların içinde bulundurduğu renk enzimleri ve kimyasallar sayesinde bugün ki en özgün renklere sahip oluyorlar. Bu renkler aslında yaydıkları dalgalar sonucu oluşan bir dizi fiziksel ve kimyasal olayların sonucudur. Pigment dediğimiz kısımda bu sırada devreye girmekte. Yaydığı renk dalgaları sonucu bitkiye özgü rengi verebilmektedir. Bu pigmentler çok düşük dalga boylarını görebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Maviyi oluşturan bileşikler ise genellikle zehirli yapıları içermesiyle bilinir. Ayrıca minerallerin kullanımını artıran mavi renk diğer renk üretimlerine karşı oldukça zahmetli ve zor bir iştir.
Beslenme
Bitkiler üzerindeki bitkileri daha çekici gösterebilmek için yeşil doğa karşısında daha dikkat çeken sarı, kırmızı, turuncu gibi renkleri tercih ederler.

Tabi yapraklar için durum farklıdır. Mavi yapraklı bitkiler görmüşsünüzdür. Daha uzun sürede oluşmaları ve daha az hacimde bulunmalarından dolayı mavi renkte olabilirler ve bunların enerjileri düşüktür. Daha fazla enerji gerektiren meyve ve sap üretiminde mavi rengi görmeniz neredeyse imkansızdır.
  • Paylaş
Meyveler oluşmadan önce gerekli üretimi yapmaları gerekmektedir. (Atp, enzim vs vs). Yapıldıktan sonra meyve için gerekli glikoz molekülünü üretir bu üretim kloroplastlarda meydana gelir ve kloroplast içindeki klorofil pigmenti renkli bir yapıya sahiptir. Bu renk genellikle yeşil olmakla beraber; sarı, turuncu renkler de olabilmekte (bitkiden bitkiye farklılık gösterir). Mavi klorofil pigmenti yoktur. Dolayısıyla mavi organik meyve de yoktur.
  • Paylaş
Aslında her şey renksizdir.

Bizim renk diye algıladığımız olgu, maddelerin ışığı yansıtma özelliğinden kaynaklanır.

Madde, yapısına bağlı olarak ışığın belli dalgaboylarındaki kısmını emerken, diğer(ler) ini yansıtır. Yansıyan dalgaboyundaki enerji seviyesi, bize o renk olarak görünür.

Demek ki, doğal gıdalar mavi rengin dalgaboyundaki enerjiyi emiyor ve yansıtmıyor.
  • Paylaş
Mavi rengin her tonunu severim. Onun için ilgilendiğim bir soru olmuş. Mavi
renkte çiçekler varsa eğer bitkiler aleminde bu rengi sentezleyen organeller mevcut.

Ayrıca doğal olmasada balık geniyle çilekler birleştirildiğinde mavi renkli çilekler elde edilmiş. Sanırım hobi olarak tüm yediklerimi maviye dönüştürebilirim. :)
  • Paylaş
Vardır. Blueberry.Çok da yararlıdır.
  • Paylaş
İngilizce adı blueberry olan Türkiye'de farklı isimlerle anılan meyve mi sebze mi artık bilemiyorum ama kendisi resimdeki gibidir.
Gümüşhane sınırları içerisinde bulunan ve sürekli gittiğim Kadırga yaylası ismiyle bilinen yer ve daha birçok bölgede doğal olarak yetişen bir meyve.
Kırmızı tonlu olarak doğar, Mavi olarak yetişir, olgunlaştığı zaman daha çok mor renge bürünür. Rengi ister istemez yerken eline, dudağına, yüzüne, gözüne bulaşır. Renk, kaynağındaki ürün ne ise o görünümdedir. Kırmızı ve Mor arasında binlerce ton yakalayabilirsin.

Tabi kastettiğin renk şirinler köyündeki mavi ise o rengi yakalamanın mümkün olup olmadığını bilemem.
Beslenme
  • Paylaş
Lahana mavi değil mi? Bir sebze olarak.
  • Paylaş
2

Cansu Arı, Yeşil olmasın?

Turgay Emre Keskin, (: Haklısınız . Belkide hiç yeşil olarak görmemişim . Aileden aldığımız gibi , kafamızda mavi olarak kalmış.