Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Nokia bütün işletim sistemlerini kullanıyor da Android'i kullanmıyor?

Android işletim sistemini kötülemedim hiçbir zaman ama nedense kurumsal tarafı olmayan bir işletim sistemi izlenimi vermekte. Ayrıca açık kaynak proje olması sebebiyle bazı zararlı durumlara maruz kalabiliyor. Bununla birlikte arayüz tasarımı ve özellikle menü tasarımı olarak malesef iOS ile birebir aynı diyebilirim.


Ve en önemli durum "Extendable" bir yapıya sahip olması. Bunun ne kadar iyi ne kadar kötü bir durum olduğuna karar veremiyorum. Piyasada inanılmaz Android işletim sistemli aygıtlar var. Arayüzü değiştirilip değiştirilip satılıyor. Artık uygulama geliştirmekte problem haline gelebiliyor.


Ama Windows Phone işletim sistemi aygıtlara tamamen "Corporate" bir hava veriyor. Kullanılması inanılmaz kolay ve hızlı. Tarihin en iyi mobil işletim sistemi diyebilirim. 3 senedir WP kullanıyorum. Üzerine onlarca uygulama geliştirdim. İnanın hiçbir işletim sistemi bana bu zevki veremedi.


Bu sebeplerden dolayı Nokia'nın işletim sistemi tercihini eleştirmek çok mantıklı değil. Her işletim sisteminin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Önemli olan Nokia'nın yenilikleri takip edebilmek için uğraş vermesidir. Umarım hak ettiği yeri bulur.

  • Paylaş
2

Vudu Cayld, Wp'nin yerleştirmeye çalıştığı tasarım açısından Android ve iOS'dan farklı olduğu doğru ise de store'daki uygulamaların çoğunun Android ve iOS portları olduğu ve windowsun guidelinelarına uymadığı görülüyor.
Android arayüz tasarımlarının iOS ile birebir olduğunu söylemek bence yanlış. Samsung TouchViz'i ve genel politikası Apple'a benzemek olsa da stock androidin iOS'dan çok farklı bir dokusu var. Bunu nexus serisi telefon kullananlar bilirler. O zaman windows phone'un tile yapısı ile iOS menüsü ve android widgetlarına, fiziksel buton olarak android'e benzediğini söyleyebiliriz.
Açık kaynak projenin güvensiz olmasıni söylemek daha da yanlış. Hele bunu NT ile karşılaştırmak ne kadar doğru o konuya hiç girmesek daha iyi olur sanırım.

Ahmet Küçükoğlu, Windows Phone'un "Live Tile" özelliğinin hiçbir işletim sisteminde karşılığı yok. HTC One ürünü ile HTC WP8'den alıntılar yaparak bunu gösterdi. Büyük bir yanılgı içerisindesiniz, bunu kabullenmek gerekiyor.

Ayrıca "Open Source" projelerin güvensiz olduğuna dair herhangi bir cümle kurmadım. İşletim sistemlerinin "Open Source" durumu tartışılabilir diyorum.

1

Lucky Eye, tamamen katılıyorum Nokia kendince dik duruşunu bozmayacak ve piyaasanın hakimi olmaya devam edeceğini düşündü! Ama şuan o duygusal ve kendinden taviz vermemezlik bugün Symbian ve MeeGo işletim sisteminin Android in yakınından bile geçiremiyor. WP ile de bişey değişmeyecek diye düşünüyorum ;)

Sanırım arkadaşın sormak istediği Nokia, Symbian. Symbian Belle ve WP7 kullanıyorda neden Android kullanmıyor olacaktı. Bence Nokia zaten en kötü kararını WP7'ye geçmekle verdi, şahsen Android'e geçseydi satışlarını 2'ye katlayacağına emin olduğum bir markaydı.
  • Paylaş
2

Burhan Çetinkaya, 1 aydır wp7 isletim sistemli bir telefon kullanıyorum, kesinlikle müthiş bir işletim sistemi, android yanından bile geçemez diyebilirim :) Nokia ' nın Wp7 yi cihazlarında kullanması bence çok doğru hareket, Türkiye pazarına girdiğinde de ne kadar doğru bir karar olduğunu göreceğiz.

Cüneyt Ayyıldız, Olay uygulama desteginde bitiyor aslinda, wp7 henuz yeni bir isletim sistemi oldugundan uygulama alani cok cok dar fakat android ve ios icin bircok farkli ve kullanisli uygulamalar mevcut. Aslina bakilirsa telefonu kullanisli hale getiren zaten uygulamalar oluyor.

Yakında WP8 ile gelecek ve herkesin beklentisi büyük. Ama bence Android kullanan bir kaç model sunmalıydı, piyasanın gerisinde kalıyor bu şekilde.
  • Paylaş
Bence zamanında Microsoft'la bu konuda bir anlaşma falan imzalamış olabilir. Yoksa yaptığı şey resmen intihar. Ama WP8 ile eski günlerine dönebilir. Dönemezse zaten 3-5 yıla Nokia diye bir şey kalmaz...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2356 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Neden Nokia bütün işletim sistemlerini kullanıyorda Android'i kullanmıyor?

  • Nokia neden Android kullanmıyor?