Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden sınavlarda "4 yanlış bir doğruyu götürür" şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da; "4 doğru bil, bir doğru da bizden" şeklinde bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

Zaten eğitim sisteminde ödüle geçilse bence yararı çok  olacak öbür sistemi kaldırmadan bile yapılmasa bence işe yarar ders çalışmaya motive eder
  • Paylaş
Aynı kanaatteyim :)
  • Paylaş
Tüm sınav kağıtları sonucuna %20 eklemek çan sisteminde bi değişikliğe sebep olmaz, doğrudan puana verilen notlarda güzel olabilir tabi :)
  • Paylaş
Eğer ki dört yanlış bir doğruyu götürmezse, öğrenci zaten kaybedecek bir şeyi olmadığı için test veya uygun ölçme değerlendirmenin uygulanmadığı sınavlara göre insan sıralamasının yapıldığı bir sistemde, insan zekasının bu şekilde ölçüldüğünü düşünen sistemde, en akıllı çözüm öğrencilere kaybedebilecek bir şeylerinin olduğunu hatırlatmaktır. Kaybedecek bir şeyiniz yoksa her şeyi yapabilirsiniz, özellikle test yöntemlerinde zaten beşer şık üzerinden hiçbir şey bilmeden bile sadece şansınızı kullanarak %20'lik bir oranla bir soruya doğru cevap verebilme durumunuz var çünkü size sunulmuş cevapların arasından cevabınızı seçiyorsunuz yani kendi cevabınızı yaratacak bir ortamınız olmuyor. Zaten test yöntemi ile bir insanın veya kişinin zekasını bu şekilde teşvik edemezsiniz. Strateji baştan yanlıştır kısacası. Dört yanlışın bir doğruyu götürecek olması benim fikrime göre tamamen öğrencilerin kaybedecek bir doğruları olduğunu hatırlatmak içindir, ve emin olabilirsiniz yanlışların birikip bir doğruyu götürebileceğini bile bile bir soruyu sallamak veya cevabını kafadan atmak böyle sınav sistemlerinde alınabilecek en büyük risklerden bir tanesidir. Bir insanın zekasını kullanmasına teşvik etmek istiyorsanız da, kendisini ifade etmesine onu yönlendirmeniz yeterli, anlatılandan öte, anlatılana bir şeyler ekleyebiliyor mu veya anlatılanı farklı açılardan değerlendirip farklı yerlerde kullanıp kullanamadığına bakıp kişiyi bu şekilde yönlendirebilmek en iyi şekilde kendisini zorlamasına ve ifade etmesine itecektir. Bunu daha teşvik edici hale getirmek içinse işin ucuna bir ödül koyarak böyle bir ortam yaratılabilir. Tabi ki üzerine konuşulabilecek yüzlerce alternatif, öneri veya fikirden sadece bir tanesidir yazdıklarım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1273 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt