Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden siteler/firmalar kendi link kısaltma servislerini oluşturuyorlar?

Aslında bu çok yoğunlukla yapılıyor diye bir şey yok benim bildiğim kadarı ile. URL kısaltma servisleri daha çok hayatımıza Twitter'ın etkisi ile girmiş ve yaygınlaşmış durumda. Malum, 140 karaktere ne kadar sığabiliyorsanız o kadar çok şey ifade etme şansınız oluyor ve dolayısıyla uzun linkleri kısaltmak gayet gerekli hale geliyor.

Ancak, Twitter, Facebook veya Linkedin gibi servisler bunu kendi içlerinde kendi servislerini kullanarak çözümlüyorlar. Bu onlara daha fazla hakimiyet sağlıyor çünkü hangi linkin nerede ne kadar paylaşıldığını ve ne kadar trafik aldığını ölçümlemede faydalanıyorlar.

"Tamam ama bunu başka bir servis üzerinden yapabilirler? " şeklinde bir soru sorabilirsiniz, ancak başka bir servise güvenmek istemiyor olabilirler ve bu bence gayet yerinde bir sebep onlar için. Çünkü, güvendikleri servisin yavaşlaması, çökmesi, beklenmedik sorunlar ortaya çıktığında kimse o servisi sağlayan dış firmayı değil kendi firmalarını hatırlayacaktır ve sorunlara bu durumlarda müdahale etme şansları çok olmayacaktır.

Yani, özetle büyük firmalar servis kalitelerini yüksek tutmak ve veri kaybı yaşamamak için bu işi kendi servislerini kurarak çözümlüyorlar. Diğerleri ise hazır servislerden faydalanmaya devam ediyor diyebiliriz. .
  • Paylaş
Öncelikle prestij amaçlı. Kendine ait domaininizin olması her zaman güzeldir. Diğer konu ise bu linkler üzerinden ilerleyen trafiği ve trafiğin kaynaklarını takip edebilmek, ölçümleyebilmek. Tracking ve Analytics konuları ile ilgili.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

551 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt