Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden son on bin yılda hiç bir türün zekası insan zekası kadar gelişmemiştir?

İnsanlar asırlardır doğuştan gelen bir zeka ve düşünebilme yeteneğine sahiptir. Bunun üzerine deneyimler yaşayarak çevresini zamanla öğrenerek ve öğrendiklerini davranışlarına yansıtarak medeniyete kavuşmuşlardır. İnsan zekası başka hiç bir canlı da yoktur.

İnsanlar ve diğer canlılar arasında çok büyük bir fark vardır. Evolüsyona da bu şekilde yansır. Canlılar var oldukları ortama uyum sağlamak için değişim göstermişlerdir ve bu değişim uzun yıllar almıştır. Hiç bir canlı bu değişimi gözle görebilecek kadar uzun yaşamamıştır. İnsanlar ise ortamı kendi yaşamlarını kolaylaştırmak için değişirler. Özetle insanlar ortamı değiştirir, diğerlerini ortam değiştirir.

İnsanlar primatlardan gelen canlılardır. Bu grupta en yakın oldukları canlı grubu ve bilinen maymunlardır. Bu nedenle insanların yaptığı bir çok işi maymunlar yapabilir.

Zeka

İnsanların zekasıyla diğer canlılar yarışamamışlardır. Ancak insanların asırlar geçtikçe zekaları sürekli evrim geçirmiştir. Yıllar önceki bir zamanda yaşayan insanın bugünkü koşullarda yaşadığını düşünürsek hiç bir şey yapamaz hatta hayatını kısa sürede kaybeder. Trafik gibi bir kavramdan haberi olmayan insan yoğun şehir trafiğinde kendini koruyamaz, elektrikli aletlerin farkında olmadığı için çarpılıp hayatını kaybedebilir.

İnsanın zekası öğrenmeyle paralel olarak gelişir. Öğrenme sonucu biriktirdiği bilgilerle davranışlarını değiştirir. Bu arkası gelmeyen öğrenme ve bilgi çağı sayesinde her insan zeka seviyesini artırır ve medeniyete git gide yaklaşır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

551 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları