Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden SSL'li siteler üye kaydından itibaren değil de sadece kredi kartı kısmında SSL kullanır?

SSL kullanılan sayfalarda, SSL sertifikası sayesinde sitenin sunucusu ile sizin makineniz arasındaki her pakette şifreleme işlemi gerçekleşir. Bu işlem güvenlik için faydalı olmasına rağmen paket boyutlarında, paketler arası el sıkışma işlemlerinde (hand-shaking) ve paket şifreleme-çözme işlemlerinde zaman kaybına neden olur. Bu nedenle, sitenin güvenliğe en çok ihtiyaç duyulan sayfalarında mutlaka kullanılırken diğer sayfalarda bu, isteğe bağlıdır. Kullanıcı adres çubuğunda http:// yerine https:// hali ile site adresini yazarak siteyi SSL ile güvenli olarak kullanmayı kendisi tercih edebilir ama kredi kartı vb. sayfalarda sitenin kendisi bunu kullanıcıya bırakmadan güvenli sayfaya zorlar. Yani nedeni paket boyutlarında ve paket işlemlerinde oluşan veri büyüklüğü ve zaman kaybıdır.
  • Paylaş
Merhabalar;

SSL sisteminin kasa sekmesinde yani sizin tabirinizle kredi kartı kısmında kullanılmasının sebebi açıktır. Kullanıcı bilgilerinin SSL ile şifrelenerek güvenli bir şekilde aktarılması. Üye kaydını gerçekleştirdiğinizde SSL ile kayıt gerçekleştirilir. SSL kullanan bir siteye üye olurken , giriş yaparken , satın alırken hep güvenli bağlantı kullanılır. Bunun sebebi de dediğim gibi bilgilerin güvenli bir şekilde aktarılmasıdır.

İyi günler dilerim.
  • Paylaş
2

Levent Güneş, olması gerekenden bahsetmişsiniz ancak gördüğüm birçok alışveriş sitesinde üye giriş, kayıt ve hatta hesap bilgileri kısmında ssl kullanılmıyor sadece ödeme sayfasında kullanılıyor

Patron, Hangi alışveriş sitelerinden bahsettiğinizi çözemedim ancak sizin dediğiniz alışveriş siteleri dandik olanlardır diye düşünüyorum. Hepsiburada,sanalpazar,gittigidiyor vb . siteler kayıt olurken ssl den gerçekleştirir.

Farklı bir bakış açısı : "Ben internet sitesi olarak, sen kart bilgilerini girerken önlemimi alayımda, sen kart bilgilerini çaldırdığın zaman, bak işte ben SSL ile şifreliyorum, konu benle alakalı değil, kişinin hatası" demek için...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

977 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt