Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden su şişelerinin kapakları mavi renktedir?

Genel izlenimim su şişelerinin kapakları genelde mavi. Acaba bunda bir sebep var mı yoksa nedensiz mi?Düzenle
Mavi renk genel olarak tatlı suyun simge rengi olarak kabul edilir. Örneğin gemilerde tatlı su devreleri mavi ile kodlanırken, deniz suyu yeşil renkle kodlanır. Evlerde de musluk bataryalarında soğuk tatlı su mavi renkle kodlanır. Kısacası bir genel kabuldür.
  • Paylaş
5

Hakan, Deniz ile ilgili kodlama hakkında bir bilgim yok ancak mavi renk kspaklar ile ilgili olarak tatlı su örneğinde bir düzeltme yapmak istiyorum izninizle. Sıhhi tesisat ta kullanılan mavi renk soğuk su hattı demektir. Kırmızı ise sıcak çeşmelerdeki anlamıda budur. Pet şişekerdeki kapağın renginin mavi olması bundan tamemen bağımsız bir konu. Plastik şişe kapaklarının kullanılan pvc hammaddesinin kalitesi ile ilgilidir. Pvc mamüllerde 0 1 2 3...6..9 gibi kodlar vardır. Ve uluslararası kabul ile her rakam tüketicinin anlaması için renk ile kodlanmıştır. Şu için kullanılacak minimum kalite 2 ve rengide mavidir. Yani siyah kapaklı bir su alırsanız 0 ve geri dönüşüm kapak demektir. Eklemek istedim.

Gökhan Biçer, Katkılarınız için teşekkürler. Kırmızı ya da turuncu renkli kapaklara da rastlayabiliyoruz.

Hakan, Evet var. İçlerinde küçük üçgen içinde numara var onlarında pvc kalitesini gösteren. Yukarıda bir şeyi yanlış ifade etmişim su da mavi renk kullanılmak zorunda değil, tüketiciyi bilgilendirmek için renk var. Teşekkürler

Gökhan Biçer, Evet, ben de bugüne kadar şişe kapaklarının içine hiç bakmamışım ya da bakmışım da, geri dönüşüm işaretinden başka diğerlerini önemsememişim. Bazı kapaklarda sayı var ama üçgen içinde değil, hiç bir şeyin içinde değil. Bir de geri dönüşüm işaretinin içinde sayı var. Bir arkadaşla küçük bir kapağa baktık. Onda geri dönüşüm işaretinin yanısıra üçgen işareti var ama okuyabildğimiz kadarıyla bu bir sayı değil de B harfi gibi geldi bize, miniminnacıktı.

Hakan, Şişe kapağı uzmanı olmak lazım onları anlamak için zaten :-) bazısının içinde 4 5 simge rakam filan bişiyler var bazısında hiç bişey yok. Genelde ucuz markalarda yazı yok.

Tercih edilen rengin doğayla uyumlu olması içindir. Su 'mavi' renk ile bağdaştırılmıştır. Ve bunun özel bir nedeni de yoktur aslında firmalar istedikleri renkte kapak kullanabilir bu konuda sınırlama yok.
  • Paylaş
Su şişelerinin kapaklarının mavi olmasıyla ilgili bir kural yoktur. Firmaların kendi seçimidir. Bir kaç marka farklı renkleri kullanmaya başlamışştır.
  • Paylaş
Gaz çeşitlerinden bahsetsek tehlike durumuna göre renk tanımlamaları var ama bana göre bu sorduğunuz işin bir kuralı yok ama renklerin insanlar üzerinde psikolojik bir etkisi var.mavi insanların içinde soğukluk hissi verir ayrıca temizliği simgeler.etki psikolojik olduğu için bu işin birde ticari boyutu var.adamlar kalkıpta su şişesinin kapağını mavi yerine kırmızı yaparsa ben o suyu satın almamki! Aha kırmızıyı şimdi andım içime ateş bastı. Siz bunları fazla kafaya takmayın
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Çok susadınız diyelim aylardan Temmuz. Mutlaka su içmek istiyorum, diye geçiriyorsunuz içinizden. Bir bakkala giriyorsunuz. Buzdolabında sular var, üzerleri buğulu, ama kapakları kırmızı (Hayat marka suların kapakları kırmızı) Bu şimdi ateşinizi artırır diye almaz mısınız?

Gökhan Keskin, Ya hocam benim ateşime kafayı takana kadar bu işin bir kuralı yok yada temizliğide simgeler dememede dikkat etseydinya biraz hata bende aslında eksik yazdığım kelime var psikolojik etkiside var diyeceğime etkisi var yazmışım mavi renk olmasının sebebi bu nedenden dolayıda olabilir anlamıda çıkardı ortaya ama kuralı yok dememdende zaten leblebiyi anlamış olmanız lazımdı.neyse biz yinede anlatalım.Bu işin ticari boyutu var diyoruz bahsettiğiniz kırmızı kapaklı sularda sporculara yönelik tasarlanmış zaten belliki kırmızı rengide farkındalık olması için kullanmışlar.sonuçta bu bir sektör herkes benim gibi kırmızıyı gördüğü zaman ateşlenmek zorunda değil.Kapitalizmin olduğu dünyada yaşıyoruz, bahsettiğiniz bakkalda o dediğiniz kırmızıdan varsa mavisindende vardır ben yine gider mavisini alırım.Siz bence kapakların rengine taktığınız kadar başkalarının psikolojilerinide sorgulamaya kalkmayın.böyle gereksiz tartışmalarlada vakitlerimizi çalmayın.rica

Normalde suyun rengi yoktur. Ama göller.nehirler, denivler ve okyanuslar gökyüzün rengini yansıttıkları için mavi oluyor.

bundan dolayı suyun rengi mavi gibi oluyor mavi kapaklarda mavi suyun simgesini taşıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7657 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları