Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden suça yönelik davranışlar kişiye daha cazip görünür?

En başından beri yasak olan şeyler daha cezbedici olmuştur da ondan.
  • Paylaş
Bana daha çok insanlardaki, algıda seçicilik mekanizmasına dayanıyor gibi geliyor... Sürekli olarak insanın bilincine yüklenilmekte ve onu yapma, onu yapma diye telkinde bulunuluyor. Bunun sonucunda da kişinin merakını daha fazla cezbediyor o şey. Çünkü kişinin, üzerine en çok düşündüğü şey, haline gelmiştir yasak olan ''şey''. İnsan da şöyle bir özellik vardır bana göre, Bir şeyle ne kadar münakaşaya girersen, o şey o derece normal görünmeye başlar gözüne. İşte bana göre sorunun altında yatan neden tam da budur. Yasaklanan şey, eğer sana hala normal gelmiyorsa yapmazsın, normal gelmeye başlamışsa, onu edim haline dönüştürürsün.
  • Paylaş
Kişilerin bir işten kolayca sıyrılmalarını sağlayan, onlara belirli imtiyazlar veren, onların statülerini değiştirmelerini kolaylaştıran şeyler de birer suçtur. İnsanların istedikleri şeyleri kısayoldan elde etmeleri için suça iştirak etmeleri gerekir ki zaten bu da onlara çok cazip görünür.

Her ay bir çeyrek altın alıp biriktirerek araba sahibi olmak gibi bir niyeti olan kişiye kuyumcuyu soyma fikri çok cazip görünür. Yada telefonla dolandırdığı kişi tarafından kendi hesabına yatırılan para belki 6 ay çalışıp kazanması gereken bir paraydı ama 10 dakikada yerinden kıpırdamadan kazandı, ne kadar cazip değil mi ?

Kolaya kaçma dürtüsü var oldukça suça doğru sürüklenecektir elbet insanlar.
  • Paylaş
Yasaklar yaratılıştan itibaren insanların ilgisini çekmiştir zaten.
montaigne bir sözünde der ki:Ömrüm boyunca Hindistana gitmeyi düşünmedim. Ancak birisi gelip ''Hindistanın şu köyüne girmen yasak'' derse, rahatsız olurum. İnsanın genetiğinde yasağa meyletme bulunuyor sanırım.
  • Paylaş
Bir şekilde önemsenmek isteyi bu göz ardı edinen yokmuş gibi davranılan kişilerin kendilerini ifade ediş şekli böylece çevre tarafından korkulan önemsenen biri olucağını düşünür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

559 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt