Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden tarihi Avrupamerkezci öğreniyoruz ve Avrupayı bu kadar gözümüzde büyütüyoruz?

Avrupa "medeniyet" temelini ki Batı Avrupa öncelikli,Antik Yunan ve Roma'ya dayandırır; bilimde,sanatta,sosyal yaşamda çok üst olduklarını bu anlamda o dönem ki kuzeydeki Cermen,Kelt ve göçe kabilelerin barbar,kana susamış savaşmaktan başka bir şey bilmediklerini öne sürerler.Peki gerçekte ? Mesela Antik Yunanda kadının bir değeri yok,15 yaşında evlendiriliyor,çalışması ve söz sahibi olması yasak.Barbar dedikleri halklarda ise: Kadın yöneticiler,askerler var...Yorumu size bırakıyorum !Düzenle
Güzel bir soru ve doğru bir tespit.

Biz öğrenmiyoruz çocukluktan itibaren okullarda, tv'de vs. genellikle başkaları dayatıyor. Kimse bişey dayatmasaydı veya kimse kendi çıkarcı ideolojisiyle bizi oyalamasaydı böylece merakımız kendimize ve yakın çevremiz üzerine yoğunlaşacaktı ve bunla bağlantılı sorular soracak ve kendi araştırma serüvenimiz ile öğrenecektik. Kendimizle bağlantılı diğer şeylere ilgi duyacaktık. Düşünki hemen yanı başında ilginç sezileri olan bir Alim'in mezarı var belki sokağın veya mahallenin ismi insanlık tarihine yön veren birinin ismini almış ama hemen yanıbaşımızdaki tarihe göz yumdurulup taaa avrupa'daki kibir dolu, çalma hırslı bir takım insanların kendince kahramanlıkları anlatılmak isteniyor. (Aslında senin verdiğin bir cevapta Osmanlıca dersinin amacına "saçmalamak" vs demişsin. Halbuki senin tarihin Osmanlıca ile yazıldı senin tarihini bir ingiliz öğrenmek istese osmanlıca öğrenmek zorunda. Sen de kendi tarihini ancak osmanlıca (yani eski türkçeyi) öğrenerek ulaşabilirsin. Avrupanın kendi tarihini öğrenmek için latince öğrenmesi gibi.)

neyse.. Sonuçta sorduğun soru güzel ve cevabına gelmek istiyorum;

Neden tarihi Avrupamerkezci öğreniyoruz ve Avrupayı bu kadar gözümüzde büyütüyoruz?
Bu durumun başlıca sebeplerinden bir tanesinin şu olduğunu düşünüyorum;
Avrupa merkezci düşünce sebebinin meta düşünceden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yani insan görülebilen ve madde halini almış verileri önemsiyor. Sezilerini, yorumları veya doğal gelişen süreçleri ise ikinci plana atıyor. İşte bu durumda avrupa ön plana çıkıyor. Neden? Çünkü Avrupa tarihi meta üzerinde şekillenmiştir örneğin sapıkça düşünmüşlerdir fakat güzel resmetmişlerdir, dinden imandan uzaklaşmışlardır ama oldukça dekoratif kiliseler yapmışlardır , söylenilen sözler çoğunlukla egoisttir ama bunların yazılı olduğu kaynaklar arşivlenmiştir ve yığınladır. Kısacası insanlık tarihi avrupada başlamadı,avrupada metalaştırıldı işte biz bu metaları görmekteyiz aslında. İnsanın malesef görünen şeylere hissettiklerinden daha çok önem vermekte. Bu durum dengelenmediği sürece gerçek tarihin anlaşılabileceğini sanmıyorum.

Eğer bütünüyle meta değilde bunun yanında sezi ve yorumlardan da yola çıksaydık Avrupa tarihi senin de sezdiğin gibi büyük oranda dipte olduğu ortaya çıkacak. Hatta şoke olunacak birçok bilgi var. Örneğin Newton, Gallileo , Colomb'la ilgili. Örneğin; Colomb'la ilgili olanı yazmıştım istersen bakabilirsin inploid.com/post/pri-reisin-haritasina-. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

71 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları