Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden tüm odaların elektrik tuşları odanın içindeyken tuvaletinki dışarıdadır?

Çok haklı bir soru. Tuvalet ve banyolar ıslak mahaldir, nemden dolayı çarpılmalar da olabilir. Yalnız ışık şalterleri dışarıdayken prizler nasıl oluyor da normal priz olup içeride bulunuyor diye soracak olursanız tasarruftan demekten başka çarem kalmıyor. Aslında ıslak mahaller için özel kapaklı prizler de vardır ve şalteri dışarı koyan zihniyet prizleri de onlardan yapmalıdır. Şalteri dışarıya koymak maliyet arttırmazken prizi ıslak mahal prizi yapmak normal prizin iki katına gelebilir.

Islak mahal prizi
Elektrik Elektronik Mühendisliği
  • Paylaş
Islak hacim oldugundan. Duşlarda da öyledir, elektrik aksamının sudan zarar görmesini önlemek için
  • Paylaş
Ben bunu yapanın ne düşündüğünü bilmiyorum ama biraz düşündüm ve bence sebebi şu. Şimdi yıkandınız diyelim yarım saat etraf hep buhar olsun sonra biraz içeride vakit geçirdiğinizi varsayın ortam soğusun, içerideki vantilatör çalışsın fln. Sonra biliosunuz hava yoğuşması sonucu damlacıklar oluşabilir bu damlacıkların anahtariçerisinde ve dışında devamlı bir hat oluşturduğunu yani elektirik ile temas etme olasılığını varsayın, sonra siz ıslak elinizle elinizdeki damlacıkların buraya kanalize olduğunu ve bu h attı tamamladığınızı hayal edin . Ya da etmeyin allah korusun çarpılırsınız. Aklıma gelen en kötü senaryo bu, ben de olsam ben de dışarıya koyardım. Priz durumu ise o kadar vahim değil kesinlikle o yüzden içeride ayrıca dışarıda saçınızı kurutamazsınız fonksiyonel değil.
  • Paylaş
Aslında biraz alışkanlık. Öle gelmiş öle gidiyor. Zamanında nem buhar gibi (artık bunlara çare bulundu) olumsuz etkenlerden dolayı bu karar verilmiş, öle de kalmış. Çoğu kullanıcı için de artık kabul edilmiş. Yalnız özellikle konutlarda ıslak hâcimlerin çok büyük bir oranı penceresizdir. Bu sebepten mahala girildikten sonra anahtar aramak yerine girmeden mahali aydınlatmak gerekiyor. Dolayısıyla sanki üzerinde düşünülmeden karar veriliyor gibi görünse de hala mantıklı bir açıklaması var. Bu arada illaki anahtarı mahal içerisinde istiyorsak üzerinde karanlıkta yanan led aydınlatma bulunan anahtarlar var, onlar kullanılabilir. ( Anahtar; o duvardaki meşhur düğme, buton anlamında kullanılmıştır. Teknik terimi budur.)
  • Paylaş
3

Şaman, Evet sebep aynı zamanda mimariymiş de :)

Rasih Uğur Uyanık, Karışmadan duramadım... :)

Şaman, Süper iyi olmuş hocam; mimari açıklaması hepsinden iyi duruyor :)

Neden salon, yatak odası, mutfak gibi yerlerde ışık açıp kapama düğmesi odanın içindeyken banyo ve tuvaletlerde banyo ve tuvaletin dışında bulunur? sorusunda Halil Gesoğlu (@gesoglu) 'nun yanıtı:
"Anahtarlarda banyo ve wc'lerde aşırı nem ve buhar olayları olduğundan anahtarlarda oksitlenme ve kendiliğinden çalışmalar görülür. Bu da sorun çıkarır, bu sebepten ötürü dışarıda yaparız aksi takdirde yangın bile çıkarabilir. "
  • Paylaş
İşlevin ve biçimin etkisinden dolayı, tuvalet ıslak mekandır ve güvenlik dolayı dısarıdadır ve biçim olarakta alan dar olmasından dolayı prizi içeri koymanız durumunda sakatlık çıkabilir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

794 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt