Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Türkçe öğretmenleri , öğrencilerden "Şairin bu şiirde ne demek istediklerini" sorar? Acaba şair ne demek istediğini dillendirebilir mi bir şiirde?

DADALOĞLU'nun

Geçme namert köprüsünden,

Ko aparsın sel seni.

Yatma çakal gölgesinde,

Bırak yesin aslan seni. 

dizlerini.

 

Geçme namert köprüsünden,

Ürkütürsün vakvakları.

Ebeninin kukusuna çam diktim,

Git topla kozakları ..

diye değiştiren bir edebiyat anlayışı olmasın diye  sorarlar herhalde.

  • Paylaş
Eğer sadece kendi bildiğinin ve düşündüğünün doğru olduğunu kabul eden ve bu soruyu notla bağdaştıran egoist bir eğitimci değilse öğrencinin düşünme şekli, hislerinin doğrultusu ufku ve hayal gücü hakkında tahminde, çıkarımda bulunmak için sorar bence. Bir nevi öğrencinin duygusal yönde kişilik analizini yapar.
  • Paylaş
Tamamıyla dersi dinleyip dinlemediğini kontrol etmek için sorulmuş bir soru . Pragmatist bir eğitim sisteminde pek de yadırgamamalı aslında
  • Paylaş
Lisede bu mütemadiyen sorulur, açıklarsın. Hayır aslında bunu demek istemiştir diye kendisi bir daha açıklar. O şairlerin ne demek istedikleri; hocaların kafalarındakini tutturup tutturamadığınla doğru orantılıdır hep. Zaten hocalar için doğru olan, onların kafalarının içindekileri tahmin edebilme sanatıdır. Şu mesleğin puanı doktorluktan mühendislikten fazla olsa da önüne gelen hoca olamasa keşke.
  • Paylaş
Çoğu zaman ne demek istediğini anlatır, bazen de kurgulamadan içinden bir yanardağ gibi patlar, işte bu tarz şiirlerinde şairin amacı belirli bir konudan ziyade içinde kaynayan imgeleri sözcüklere dökmektir. Öğretmenlerin bunları sorması öğrencide imgesel düşünceyi geliştimektir, bu da bilgi ile olur. Sanat o kadarda subjektif bir alan değildir. Kaidesi vardır yöntemi vardır. Yoksa önüne gelen saçma sapan şeyler yapıp ben aslında bunu anlatmak istemiştim diye dolandırıcılık yapar.
  • Paylaş
Demek istediğini diyemeyen kişi şair veya yazar değildir. Edebiyat dersi işlermiş gibi yapıp işlememek için eğitimde ülkece izlediğimiz yöntemlerden biri de bu.

Not: Sorun yalnızca öğretmenlerde değil. Onlar da dersi bu şekilde vermek üzere eğitiliyorlar ve vermedikleri zaman cezalandırılıyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1455 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları