Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Türkiye'de hala madenler çökebiliyor. Türk mühendisleri mi yetersiz, maden işletmecileri mi paradan tasarruf ediyor yoksa bunları kontrol etmesi gereken Türk devleti mi işini herhangi bir nedenle ihmal ediyor?

Maden işletmecileri her şeyden tasarruf ediyor. İnsandan, paradan ve o demin dediğin mühendislerden. Türk mühendisleri salak mı? Evet salak. 300 TL'ye bir statik proje yapıp altına imza atıp o projeyle ilkokul mezunu bir müteahhite binlerce lira kazandıran adama başka bir şey denir mi? Deşmeyin yaramı.

Binaların göçüp göçmeyeceğinden de emin olamayız. Çünkü henüz maden gibi direkt etkiye maruz bir yük altında denenmiş değil hiçbirisi. Gerçi depremden sonra en azından statik yönden büyük ölçüde kalite arttı ama bunun sebebi denetleme falan değil. Ben işin içindeyim biliyorum. Kalfalıktan gelme müteahhitler binalarının gördüğü zararı gözleriyle müşahede edince yapılan statiklerin cidden önemli olduğunu anladılar. Yoksa bu ülkede mühendislerin dediği zaten olmuyor. Senin denetleme mekanizması dediğin şeyler büyük ölçüde birilerine para yedirmenin yolları olarak bürokrasinin bir parçası seklinde duruyor yerinde. Öyle olmasa denetleme firmaları yüzde 60-65 kırımla denetleme yapmaz. Bu rakamla denetleme yapan adam zaten denetleme yapmıyor form dolduruyor demektir. Ayrıca belediye personelinin büyük kısmının statik bilmediğini de cümle alem bilir.

Tabi maden hikayesi çok daha vahim. Çünkü hem gözlerden uzak hem de rant binadan çok daha büyük. Öyle olunca yedirme işi de daha kolay olabiliyor. Tabi bir de işin ters yönü var. Madencilerin de Türkiye'de çektiklerini diğer hiç bir ülkedeki madenciler çekmez. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde maden çıkarmak bu kadar kontrolsüz ve zor değildir. Çelişki var gibi gelse de öyle. Hem çok kontrolsüz hem de zor. Çünkü madencilik mevzuatı devlete göre şekillenir ve özel sektör hala bunu sindirememiş durumda. Bir muhtarın şikayetiyle kapatılıp da muhtara 300 bin lira (rakama dikkat edin) veren taş ocağı işletmecileri tanıyorum ben. Varın gerisini siz düşünün.
  • Paylaş
Kazaların bir çoğu taşeronlarda meydana gelmektedir. Taşeronlar açık işletmelerde ton başına, yeraltında da metre cinsinden ilerleme miktarlarına göre hakediş alırlar. Para, can güvenliğinin önüne geçer.
  • Paylaş
Buna en iyi örnek; Afşin - Elbistan Linyitleri Devletin imkanlarıyla 1984 yılından beri kömür çıkarıyor yüz bin dönüm arazide çalışma yapıyor, bir kişi toprak kaymasından ölmüş değildir. Ama aynı işi özel sektör yapıyor, bir haftada 2 tane göçük meydana geldi. Bu işte bir gariplik var.

Yöreyi, yöneticileri ve işletme sahasını iyi bilenler hatanın şirketin kademe hesaplamasını iyi yapamadığı için kazdığı yer göçüyor :( Denetim yok, işçinin sağlığını düşünme yok, tasarruf için hiç bir güvenlik önlemi yok.. Bunlarda bir ders olur inşallah devletimize... :(
  • Paylaş
Peki, inşaat projelerini devlet, deprem şartnamesine göre kontrol ediyor. Yani idare mühendise bir mimari proje getiriyor, mühendis idareye karşı sorumlu olarak statik proje yapıyor, bu proje belediyenin onayından geçiyor ve idare tarafından ihale açılıyor ve çeşitli ya da tek müteahhide gönderiliyor ayrıca idarenin diğer bir sorumluluğu da tamamen bağımsız bir mühendislik firmasını müteahhidlerin kontrolörlüğü için görevlendirmek. Yani inşaatta bir yolsuzluk olduğunda bayağı bir çete işi olması gerekiyor ve dolayısıyla binalar madenler gibi çökmüyor. Bir de düşünürseniz ki ülkedeki bina sayısının maden ocağı sayısının on binlerce katı olduğunu, bu kontrol mekanizması yüksek oranda işliyor. Maden ocakları da aslında içinde tehlikeli işler yapılan işletmeler ve teknik olarak statik mühendislik yapıları yani bir nevi tünel benzeri yapılar. Madenlerde yok mu böyle bir denetim mekanizması? Nasıl oluyor da en az ayda bir defa bir göçük haberiyle üzülüyoruz? Var mı maden mühendisi arkadaşlar ya da bu konuda bilgisi olan diğer meslek erbabı?
  • Paylaş
Yaptırımlar zayıf denetlemesi gereken oda zayıf maden mühendisleri ile kimse ilgilenmiyor kendileri bile. Bir kişinin isteği ile olmuyor bu işler fakat millet iş bulamam korkusu ile patronun söylediklerini kabul ediyor. Kendilerini geliştirmiyorlar isteklere cevap veriyorlar. Ve sonuç ortada... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

844 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt