Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Türkiye'de sayıca çok banka vardır? Avrupa veya Amerika'da belirli merkezler dışında banka şubeleri yokken neden ülkemizde her ilçede bankalar caddesi vardır?

Esasında serbest ekonomi düzenine özünde çok da yatkın olmayan toplumsal yapımızın değiştirilerek tüketim toplumu haline ve daha iyi bir pazar haline getirilmesi için, ülkenin üretim değil tüketim gücünün artırılması için o bankaların logolarının, reklamlarının, şubelerinin gözümüze gözümüze sokulması ve ayağımıza kadar getirilmesi gerekiyordu. Peyniri, tereyağı, patatesi vs. köyünden gelen, bir giydiğini yamayıp bir daha giyen, kullandığı cihazı tamir ettirip uzun yıllar boyu kullanmaya çalışan, dışarıda fast-food yemeyip çocuğuna ben sana evde yaparım kuzum diyen bir aile ve toplum yapısını değiştirerek bankalara ve kredi kartlarına köle etmek için bunlar gerekli en azından tamamen kapitalizm istediğini elde edene kadar.

Amerika da niye mi o kadar çok şube yok. Çünkü gerek yok çünkü ABD ve Batı zaten bankacılığın ana vatanı, sömürü düzeninin kalbi olduğundan toplumsal yapı zaten tüketim odaklı olageldiğinden (1800'lerden beri) bankalar gereksiz şube açıp o maliyete katlanmak zorunda kalmıyorlar. Ayrıca o ülkelerde internet, telefon, mobil bankacılık daha etkin şekilde kullanılıyor bir de tabi insanlar tarafında bunun da etkisi vardır mutlaka.
  • Paylaş
Türkiye tarıma dayalı ekonomiden çıkıp dışa yani sermaye ekonomisine açılımını 1990 larda başlattı. Hala sermayesi olmayan binlerce küçük ve orta ölçekte işletmeye ekonomi denmektedir. Sermayenin bu denli zayıf olması bankaların yaygın olmasına sebebiyettir diyebiliriz en kısa açıdan.
  • Paylaş
Bankaları yasal birer Tefeci olarak görüyor olsam da, sayıca çok olmaları bence iyi bir şey. Yani her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de sayının artması rekabeti arttırdığı için, bu biz tüketicilere olumlu yansıyor. Mesela sürekli hizmet kalitelerini artırmaya çalışıorlar, ya da işlem başına aldıkları hizmet ücretlerini düşürme yoluna giderek farklılık yaratmaya çalışıorlar ki bu da bizim işimize yarıyor... Bu yüzden olumsuz bi durum yok bence, tabii biz bilinçli olup kontrollü harcamalar yaptığımız sürece...
  • Paylaş
Onlar direk ülkemizdeki bankaları alıyorlar da ondandır.
  • Paylaş
İnsanları yasal olarak soyabilmenin tek yolu banka kurmaktır. Paran varken önünde ceketini iliklerler paran biterse yüzüne bile bakmazlar böylesine de nankördürler... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

529 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt