Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Türkiye'den dünya çapında müzik grupları çıkmıyor?

Asla müziğimiz başarıya ulaşamayacaktır. Çünkü bizim müzisyenler dünyayı 10 yıl geriden takip ediyorlar. Pop müzikten örnek verecek olursam;

Ülkemizde halen Pop Müzik diye adlandırılan müzik türü dünyada 90'lı yılların Vokal Techno tarzındaki parçalardır. Müzikten anlayan bir yabancıya Demet Akalın, Hande Yener, Gökhan Özen vb. dinletip "Bu hangi tarz?" diye sorarsanız; ''Vokal Techno ve hatta (Türkçe kulağa değişik geldiği için) Latin karışımı bir müzik'' cevabını alırsınız.

Uzun lafın kısası, ülkemizdeki sanatçıların neredeyse tümü hangi tarz müzik yaptıklarının farkında bile değiller. POP deyip geçmekteler. Aslında, Elektronik, Pop vb. isimlerle adlandırdıkları müziklerinin hiç birisi literatürde bu tarzda değildir.

Pop müziğe örnek olarak Michael Jackson - They Don't Care About Us parçasını gösterebiliriz. Bizde ise Tarkan - Şımarık parçasını örnek gösterebiliriz. Bu iki parçanın akışı hemen hemen aynıdır zaten. Bahsi geçen diğer tüm isimlerin müzik tarzlarına bakarsanız bu iki örnekle hiçbir alakası olmadığı anlaşılmaktadır. Yani yaptıkları tarz, ''Pop müzik'' değildir. Solistlerimiz tarzları bilmiyorsa bile, aranjörler mutlaka bilmelidir. Fakat ülkemizdeki aranjörlerin tamamına yakını vinç operatörü zihniyetiyle çalışmaktadır. Şarkıları hazırlamak için kullandıkları programların tüm teknik özelliklerini biliyorlar ama müzik tarzları konusunda hiçbir fikirleri yok. Bu sebepledir ki, tıpkı vinç operatörü gibi malzemeyi (sample vb.) alıp yerine koymaktan başka bir kalıbın dışına çıkamıyorlar. ''Elektronik müzik yapıyoruz'' diyen aranjörlerimizin yabancı müzik bilgisi yok denecek kadar az olduğu gibi, gençliklerinde discoya bile gitmişlikleri yoktur. Hal böyle olunca ''Dattırı, dutturu'' diye bir altyapıyla piyasaya çıkıyorlar.

Dünyada başarı bu gibi sebeplerden dolayı mümkün değildir. En önemlisi de dünyada geçerli dil ne yazık ki Türkçe değil, İngilizce'dir. Türkçe şarkıyla dünyada başarı mümkün değil.

NOT: Mousse-T (Mustafa) - Horny parçasıyla aylarca dünya listelerinde kalmıştır. Onun gibi 5-6 örnek daha vardır ve hepsi İngilizce şarkıyla bu başarıyı elde etmişlerdir.
  • Paylaş
Hep tek bir tarz üzerinde gidiyoruz maalesef. Takip ettiğim bir yarışma var Rock üzerine.. İnsanlar sadece Emre Aydın ve türevleriyle katılıyor. Neden Pentagram ve benzeri gruplar çıkmıyor piyasaya. Sanırım müzisyenlerin kafası 'İnsanlarımızın sevdiği tarzlar belli başlı, biz de onların üzerine gidelim, paramızı kazanalım' yönünde çalışıyor.

Yani bana göre dinleyici kitleye hitaben müzik yapılmamalı. Öyle bir müzik yapılmalı ki dinleyici kitle kendiliğinden sizi dinlemeli. Belki bu şekilde bir iki müzisyen veya grup kazandırabiliriz dünyaya.
  • Paylaş
4

Ramazan Bilgin, sizde de aynı hastalık var. "özenme" hastalığı. yani batı müziği yaparsak sanat yoksa sanat değil diyorsunuz. efendim sorun bu değildir sorun hep bir şeylere benzemeye çalışmak işin kolayına kaçmak. nasıl olsu batı bir yerlere erişti batının iyi yönlerini almak da politikamız o zaman üşenmeyelim bir pentagon grubu kuralım. olay o değil olay özgün bir şeyler ortaya çıkartmak. mesela barış manço. barış manço özümüzdü bulunan atasözlerini şarkılarına sokmuştur. unutmaki amerikan nasıl gerçek türk olamazsa biz de bir amerikan olamayız.

Aleks Mutlu, 1) "İnsanlar sadece Emre Aydın ve türevleriyle katılıyor." bence asıl özenme burada

2) "Yani bana göre dinleyici kitleye hitaben müzik yapılmamalı. Öyle bir müzik yapılmalı ki dinleyici kitle kendiliğinden sizi dinlemeli." buradan ben, grupların ve şarkıcıların kendilerine has, kendi düşüncelerini yansıtacağı müziği yapmaları gerektiğini savunuyorum. git bire bir onu çal demiyorum.

diyorum ki yukarıda belirttiğim isimlere özenilerek müzik yapılıyor, piyasada tutturdular diye, ses de güzelse hep o tarz üzerine müzik yapılıyor. Pentagram dememin nedeni de, ülkemizde Pentagram tarzı müzik yapan çoğu grup tutunamıyor...

benim tepkim de kolaya kaçanlara. eğer yukarıdaki yazıyı düzgün okusaydınız anlardınız.
"bak abi bu çok sert müzik yapmayalım, dinlemiyorlar, daha yumuşak takılalım" diyerek grupların kendi benliklerinden çıkmasına tepki gösteriyorum.. bunun da bir ÖZENME HASTALIĞI olduğunu düşünmüyorum açıkçası.. hatta bir bağlantı dahi kuramıyorum.. :)

Ramazan Bilgin, Ben yazınızı tam okumadım. Ben sizin rock ve pentagram türlerinde müzik yapmak sanki şartmış gibi girmenize şaşırdım. anlayışlı bir şekilde cevap yazdığınız için teşekkür ederim. ben demiyorum ki batı türünde müziğimiz olmasın ama kendi asıl hazinelerimizi heh kaybediyoruz. ben müzisyen değilim ama müziği ben kodlamaya benzetiyorum ya da matematik. Müzik notalarını kullanıp güzel bir eser ortaya koyarlar. ben,bizim batı özentisi bir halk olduğumuza inanıyorum nedeni ise türk temelli şeylere burun kıvırırken batı temelli şeylere gözü kapalı koşuyoruz.

Aleks Mutlu, yok işte ben de zaten sizin dediğiniz şeyi savunuyorum bir yerde.. ama farklı yönden. emre aydın gibi insanların kopyaları oluyor diyorum.. pentagram tipi grupların burada tutunmaları zor olduğu için alakasız tarzlara kaymalarına tepki gösteriyorum. yoksa herkes o müziği yapsın demiyorum, aksine tuttu diye aynı müziğin yapılmamasını savunuyorum..

Kısaca şöyle söyleyeyim ben hiçbirşeye mâl etmeden olayı: Gereken aşırı çabayı ve güçlü ruhu yakalayan gruplar çıkmıyor. Bunun sebebi de büyük oranda ekonomik. Amatör grupların çoğunluğu cover peşinde koşturup duruyorlar. Müzik yapıyorum diye geçinen malları dinliyor artık bu gençlik. Çünkü en az onlar kadar mal bir gençlik...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

812 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları