Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden vesikalık fotoğrafımızdan hoşlanmayız?

Çünkü çok özensiz ve yetersiz kişilerce kısa süre içinde çekilir:)... .
  • Paylaş
Guillaume Benjamin Duchenne bunun üzerinde bir çalışma yapmış. Duchenne kaslara elektrik vererek çalışmasına etki edebileceğimz hakkında çalışmalar yapmıştır.

'Duchenne, sahte bir gülümseme sırasında yüzümüzde kullanılan kaslarla, gerçek bir gülümseme sırasında kullanılan kasların farklı olduğuna inanıyordu. Bunu kanıtlamak için, gönüllü kişilerin yüzlerindeki belirli kas gruplarını izole ederek bu bölgelere tek tek elektrik veriyordu. Elektrik verdiği kas kasıldığı için yüzde oluşturduğu ifade oldukça net ortaya çıkıyordu. Özellikle yüzün bir yarısına elektrik verirken diğer yarısına dokunmuyordu. Bu sayede elektrik ile oluşan ifadeleri, yüzün diğer yarısındaki uyarılmamış bölgelerle mukayese ederek hangi kasların hangi duygusal ifadeye karşılık geldiğini daha iyi inceleyebiliyordu.'

Aşağıdaki resimde yüzünün sadece bir yarısına elektrik verilen kişileri görebilirsiniz.
Fotoğraf Çekimi

Ağzımızın etrafındaki kaslar hem sahte hem de gerçek gülümsemede kullanırken gerçek gülümsemede kişilerin gözlerinin etrafındaki kaslar da kasılır.

Peki bunu sağlayan nedir?

Mutlu olduğumuz zaman beynimizin duygu merkezi olan limbik sisteme uyarılar gider. Burası da, gerekli yüz kaslarının kasılmasını sağlayan bazal gangliyonlar denen bölüme gider. Bu devre bir kez faaliyete geçtiği zaman, beyninizin düşünerek iş yapan kısımları olaya hiç karışmadan, saliseler içinde içten bir gülümseme yüzünüzü kaplar. Ancak vesikalık çektirirken gelen uyarılar fotoğrafçının uyarı ile motor korteksi uyarır istemli bir şekilde gülümseme yaratmaya çalışırız. Ve sonuçlar ortadadır. Kimse vesikalıklarında kendini beğenmez. :)


Bu örnektede göreceğiniz 3 numara doğal gülüş sayesinde gözlerinin etrafını bile mimikleştirebilmiş...

Fotoğraf Çekimi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

530 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları