Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yabancı dizi izliyoruz ?

İzlediğim bir çok dizi var hepside birbirinden kaliteli Türk dizileri dakikaları uzun olması saçma sapan konular olması hiç düşündünüz mü neden bizim bilim kurgu yapımımız yok ? Cünki olamaz yıllar geçsede olamayacak 4 yıldır Tv İzlemem yakından uzaktan alakam yoktur sadece kendimi yabancı dizilere ve filmlere harcamış birisiyim Leyla ile mecnun ve Behzat Ç Dışında Hiç Bir Türk Dizisi İzlemedim Benim Gibi Yabancı Dizi Hastalarına Soruyorum Neden İzliyoruz :) ? İYİKİDE İZLİYORUZ YAŞASIN Düzenle
Yerli diziler sizin de bahsettiğiniz üzere çok kötüler.
  • Her hafta uzun bölümler çekiyor ve neredeyse tüm sene boyunca devam ediyorlar. O tempoda çalışılan sektörden kaliteli bir şey çıkması beklenemez. Yabancı diziler 45 dakikayı geçmiyor ve senede 14-18 bölüm oluyorlar, Üç haftada bir bölüm çekseler rahat rahat bitirirler.
  • Bizim diziler ya yavan romanlardan, ya çok kısa romanlardan ya da yeni yazılmış senaryolarla oluyor (onlar da aynı aceleyle çala kalem yazılıyorlar), yayıldıkça yayılıyorlar, konu az, çekilen saatler ise çok olduğundan senede 3 kez göz atsanız diziyi rahatça takip edebiliyorsunuz. Muhteşem Yüzyıl'ı en fazla 5 kere gördüm ve 1,5 bölüm izledim gayet güzel de takip edebildim. Çok yavaşlar çoook.
  • Teknoloji ya da film tekniği bizde verimsiz ve kötü kullanılıyor. Genellikle çekimler tek kamerayla oluyor, yabancı dizilerde birçok sahnede 2-3 ve fazla kamera kullanılıyor. Bu da görüntünün ritmik olarak değiştirilebilmesini sağlıyor. Bilinçli olarak fark etmesek de dizi baştan sona kesilmeyen bir ritmle yapılıyor.
  • Görüntü yönetmenlerimiz ve/veya kameramanlarımızın çoğu kötü. Neredeyse hiçbir zaman Amerikan dizilerinde yakalanan netlik sağlanamıyor.
  • Bütçeler de yabancı dizilerle kıyasladığınızda çok düşük, muhtemelen ana problem de budur. Para olduktan sonra her bölüm için üç ekip tutulur ve her hafta da üç hafta çalışılmış özende iş çıkartılır. Yalnız bizde süreler de uzun olduğundan ciddi Amerikan bütçeleri gerekli, her bölüm duble, yani üç değil altı ekip eşzamanlı çalışıtrmak gerekir. Doctor Who şu listeyi beslemiş:imdb.com/title/tt0436992/fullcredits ve kısmen beslemekte.
Dizi hastası değilim sadece uyumadan önce bir en fazla iki bölüm izliyorum. Behzat Ç.'ye o kadar methedilmesine rağmen bir türlü cesaret edip başlayamadım ama mutlaka bir ara üç bölüm şans tanıyacağım.
  • Paylaş
4

Lip , Her konuda haklısın senin hayatın ve benim hayatım farklı olduğu için ben daha çok zamanımı dizilere harcıyorum harcadığım diziler her zaman kaliteli oluyor gerçekten zamanımızı harcadıgımıza değiyor senin söylediğin herşeye imzamı atarım cevap için çok teşekkür ederim :)

Portakallı Ördek, Fakat Doctor Who'nun yeni serisinin ilk üç sezonunun tamemn low budget olması ve buna rağmen kaliteli bir dizi olması. (Klasik seriye hiç girmiyorum)

Şaman, İlginçmiş, bilmiyordum, demek ki başka etkenler de varmış.

Ramazan Sarı, ''ezel'' dizisini izlemeni öneririm.

Çünkü yerli diziler daha çok total'e yönelik yapılıyor ve süreleri o kadar uzun ki konuları düzgün işlemek hem senarist hem de yönetmen için imkansız. Ayrıca bu iki kişinin üstünde yapımcı, yapımcının da üstünde kanal tarafından, işlerin kalitesiyle ilgili inanılmaz bir baskı var. Kalite hep aşağı çekilmek isteniyor, sebep olarak da seyircinin anlamayacağı, sıkılacağı gibi şeyler gösteriliyor. Sanki bu, bilerek toplumun algısını düşürmek için yapılan bir şey. Ayrıca bu ülkede hem sansür hem de toplumsal tabular nedeniyle yabancı dizilerdeki konular işlenemez. İşte bence tüm bunlar eğer biraz algınız açıksa ve az bile olsa bir sinema zevkiniz varsa sizi yabancı dizilere yöneltiyor.
  • Paylaş
Açıklamayı okuyunca gördüm ki sen bir soruya değil cevaba sahipsin. O halde bu başlığı niye açtın? Takdir mi bekliyorsun? Bazı arkadaşların yaptığı gibi gelip burada birbirimize aynı şeyleri tekrar mı edelim, birbirimizi mi gazlayalım, yine kendimizi gömme derdinde miyiz. Nedir?
  • Paylaş
Yerli dizilerde hep aşk entrika ama yabancı dizilere bak mesela The Walking Dead farklı bir boyut
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

144 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları