Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yaşıyorum sorusuna nasıl cevap vermeliyiz?

Öyle bir soru ki bu; Şu an neden soruya bakıp da cevap verdiğimi bile sorgulayacak cinsten. Hatta neden bilgisayar başında oturduğumu, inploid'i neden açtığımı vesaire vesaire sorgulayacak cinsten. Bu sorunun açıklaması genelde varoluş felsefesinde gizlidir.


Varoluş felsefesi; "insanoğlu varoluşunu sorgulamamak için etkinliklerde bulunur" der. Kısaca yazdım tabi. Ama fikrimce şunu yapmak çok iyi gelebilir; 6 milyar yıldır dünya var. Bir o kadar daha olacak ve benim etkin varlığım çatlasam 80 yıl.. Çok da deşmeye gerek yok, haz veren mutluluk veren şeyleri mümkün olduğunca yapıp; dünü ve yarını düşünmemeye çalışarak günü iyi geçirmeye bakarım ben.


Hepsi bu!

Hayatı yaşamak basittir; zor olan onu basit yaşayabilmektir!

  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Son söz, çok vurucu. Tam da beklediğim gibi bir yanıttı, yanıltmadın beni Cem ağabey.

Cem Deyupoğulları, Çok teşekkür ederim kardeşim..

Çok karmaşık bir soru olan bu sorunun herkese göre farklı cevapları var. Steve Pavlina adlı yaşam koçunun önerdiği bir yöntem varoluş amacımızı bulmamızı sağlıyor.Bu yönteme göre boş bir kağıda "Hayattaki gerçek amacım nedir?" yazmamız gerekiyor. Mesleğimizi,hayatımızı hiç düşünmeden aklımıza gelen bütün cevapları yazıyoruz. Cevapların çoğu yanlış olacak çünkü bunun tek bir doğru cevabı var. Steve Pavlina'ya göre doğru cevabı bulmak 15-20 dakika sürüyor ama cevabı bulduğumuzda onun farklı bir kaynaktan geldiğini anlamak çok kolay oluyor.
  • Paylaş
Herkesin kendine göre bir cevabı olmalıdır çünkü konu objektif değil subjektiftir. Benim açımdan yaşamak mutlu olmaktır. Bundan sonra şu soruyu sordum kendime peki ben ne ile mutlu oluyorum? Ben bir kod yazdığımda onun çalıştığını görünce çok mutlu oluyorum. Buradan hareketle insanların meslek seçimleri öyle üniversite sınav sonucunda hangisi tutarsa diye olmamalı. Bu tam bir facia. Bu şekilde aslında yaşamayan koca bir yığın yarattık. İnsanın hayatında en büyük yer kaplayan şey mesleğidir. En fazla vaktini orada geçirir. Eğer bu meslek öyle rastgele seçilmişse, her gün sabah kalkındığında "lanet olsun yine işe gidiyorum" deniyorsa, bu gerçekten yaşamak olur mu? Neyse bu apayrı bir konu. İkinci olarak ben kitap okumaktan inanılmaz haz alıyorum o yüzden araştırıp dururum kitaplar okurum. Bir insan ne ile mutluysa onun peşinden gitmeli sadece futbol ile mutluysa onun peşinden gitmeli çünkü bu hayat sonlu bir hayat ve bu hayatın aynısından bir tane daha yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

820 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları