Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yaşlandıkça alkolün etkilerinden kurtulmak zorlaşır?

Alkolizm, genetik yolla geçen ve hiçte küçümsenmeyecek biyokimyasal bir bozukluktur. Ancak çok fazla alkol tüketimine bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak biyokimyasal bir bozukluk oluşturur. Alkol kullanımının zevk haricinde psikolojik ve sosyal sorunları olan insanlar yaygın olarak kullandığı görülmektedir. Ancak uzun vadede verdiği zararlar ölümlere yol açabilir. Hem maddi hem manevi olarak büyük kayıplar meydana getiren bir bağımlılıktır.

Alkolizm, kronik, ilerleyen bir hastalıktır ya da psikolojik veya fiziksel bir başka hastalığın belirtisidir. Hastalığın özeliği alkol bağımlılığıdır ve her alkol kullanımından sonra kişi kontrolünü kaybeder. Alkolizm hastası, fiziksel ya da psikolojik sıkıntısını gidermek için alkol tüketir.

Alkolün verdiği zararlar her yaşta büyük ölçüdedir. Ancak alkolik bir birey bundan kurtulmak için daha çok çaba gösterebilir. Hayattan beklentinin hala tükenmemiş olmaması psikolojik olarak daha büyük savaş göstermesini sağlar. Yaşlılıkta artık bir çok şeyin yaşanması ve beklentilerin azalması doğrultusunda tüm ilgi ve alakanın alkole verilmesi sonucu bağımlılık artar ve bundan kurtulmak istenmeyebilir.

Ayrıca alkolün yarattığı fizyolojik bir takım sıkıntılar, genç bedenlerde daha çok çabuk geçerken, yaşlılıkta bu şekilde olmaz. En çok zarar gören organların başında; kalp, karaciğer ve sinir sistemine verir. Yaş ilerledikçe zayıflamaya başlayan sinir sistemine bir de alkolün etkisi eklenince içinden çıkılmaz bir durum meydana gelir. Bu nedenle zararlı olan bu alışkanlığın yaşlılıktaki durumu daha da sakıncalıdır.

Alkollü İçecekler
  • Paylaş