Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yaşlandıkça zamanın daha hızlı geçtiğini düşünürüz?

Aslında bu sorunun cevabını kesin olarak vermemiz imkansız ancak bazı hipotezler bu konuya ışık tutacaktır.


  • İnsanlar yaşlandıkça zamanın daha hızlı geçtiğinin düşünür çünkü zaman algısı yaşlandıkça değişmektedir. Şöyle ki 5 yaşındayken 1 sene hayatımızın %20 sini oluştururken 50 yaşındayken 1 sene hayatımızın %2 sini oluşturuyor. Bu durumun varlığı zamanın hızlı geçtiğini düşündürtüyor insanlara.
  • Hayat tecrübemiz de zamanı farklı algılamamıza sebep olabiliyor. Yaşlandıkça insanlar farklı konularda tecrübe ediniyor. Beynimiz yeni bir durumla karşılaştığı zaman daha çok enerji üretip anlamlandırabilmek için çaba sarfediyor. Ancak tecrübe ettiğimiz durum karşısında beynimiz refleks olarak tepki veriyor ve bu durumda insan hayattaki amaçlarını sorgulayabiliyor. Hayattaki amaçlarımızı sorgulamamız bizi zamanın daha hızlı geçtiği düşüncesine itebilir.
  • Gençken yıl içinde bir çok aktivite, keşif, eğlence için vaktimiz oluyor. Yaşlandıkça durum daha farklı. Gençler yeni seneye girerken bir önceki yılı dolu dolu geçirdiklerinin düşünebilir ancak yaşlılar bir önceki senenin aynısı olduğunu düşünüyor. Monoton olduğu ve bu yüzden boşa gittiği düşünülen bir sene zamanın daha hızlı geçtiği algısını güçlendiriyor.
  • Diğer hipotez ise hangi zamana odaklandığımız ile ilgili. Örneğin gençken sürekli gelecek planları yaparız ve kendimize hedefler koyarız. Yaşlılıkta durum geçmişi hatırlamaya dönüyor, bu koşulda zamanın çok daha hızlı geçtiğini hissedebiliriz.

    Yaşlılık
    ''Her geçen gün ömür sermayesinden bir gün daha çalıyoruz''. Bu söz bize geçirdiğimiz her günün bizi ölüme yaklaştırdığını düşündürtüyor. Çocukken hemen büyümek isterdik. 10 12 16 20 bu yaşlar bize sanki hiç bir zaman gelemeyecekmiş gibi gelirdi. Ancak durum yaşlandıkça değişiyor. İnsanların tek istediği şey zaman oluyor. Başarı, kariyer, para hepsi eğer yeteri kadar zaman varsa oluşabiliyor. Eğer zamanımız yoksa diğer hiçbir şeye sahip olmamız söz konusu değil.
  • Paylaş
1

Nedim Barut, Hayat istenildiği gibi yaşanamadığında oluşan pişmanlıklar zaman algısını değiştiriyor ve yaş ilerledikçe etrafımıza ördüğümüz duvarlarla beraber monotonlaşan yıllar zamanın su gibi akıp geçmesine neden oluyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1031 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları