Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yeni alınan eşyaya sadece birkaç gün göz bebeği gibi bakılır da sonra bundan vazgeçilir? Bunun altında yatan psikoloji nedir?

Bizim yaptığımız davranışlarda kültürel değerlerin ve çocukluk çağındayken anne baba davranışlarının çok önemli rolü vardır. Eskiden fakirliğin ve yokluğun daha fazla olması nedeniyle yeni bir şeye verilen değer çok fazlaydı. Çocuk da bunu modellemekte büyüdüğünde benzer davranışlar yapmaktaydı. Ancak son yıllarda sahip olunan şeylerin giderek artması bu eşyalara verilen değeri azaltmıştır. Örneğin 50 yıl önce yeni alınan bir giysi çok değerli idi. Bugün ise böyle bir giysi alındığında kişilerin buna yüklediği anlam ve değer daha düşüktür.
  • Paylaş
Hanımlar bayağı bir özeleştiri yapmışlar. :)
Benim açımdan durum farklı. Bir kere ihtiyacım olmayan, hayatımda, mahalimde yeri olmayan bir şeyi zaten satın almam. İhtiyacım olan bir şeyi de satın aldığımda ilk olarak tabii ki ihtiyacımın giderilmiş olmasının sevinciyle fazlasıyla iyi bakarım. Bir kaç gün sonra o ihtiyacımın artık giderilmiş olması normal bir şey olur ve o eşyaya ihtiyacımı gidermesinin bilinciyle iyi bakarım ama abartılı bir özen de göstermem. Yine de bir önceki cep telefonumu kullandığım 4 senede telefon bir çizik bile almadı sonunda sesi gitti ve değiştirdim. Bu soru da sanki benim gibiler için değil de AVM'leri dolduran, satın almak için alan, kapitalizmin büyüsüne kendini kaptırmış olan güruh için sorulmuş :)
  • Paylaş
Önemli olan o eşyayı elde etmektir. Elde ettikten sonra o eşya artık sıradan olur. Bu yüzden de herkes elde edinilmeyeni ister peşinden daha fazla koşabilmek için...
  • Paylaş
Alınan eşyanın kolay elde edilmesi, ihtiyaç olmadan alınması, moda diye alınması, yokluğu bilmemekten kaynaklı olarak elde edilen şeyden hemen vazgeçiyor insan. Sırf indirimde diye aynı kazağın her rengini alan arkadaşlarım var. Maalesef tüketim toplumu olduk.:(
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

594 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları