Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Yeni mezun inşaat mühendisi olabilirsin ama sana fırsat verilmezse kişi seni nasıl keşfedecek?Düzenle
Çünkü mimarlarımız tırt. Ne alakası var diyecek konuyu bilmeyenler ya da görmek istemeyenler. Dünyada çoğunluğu beyaz yakalı olmaya hevesli taze mühendis sadece bizde var çünkü tasarımlar zor değil. Halbuki mühendisi zorlayan kişi mimardır. Öyle bir tasarıma imza atar ki mimar, mühendis onu kitabına uydurana kadar matematiğin dibini bulur. E mimar tırt olunca usta başı bile 3+1 odalı 4 daireli 10 katlı binayı diker üstüne de kuş kondurur. Bir dünya mühendis taze de işsiz kalır. Buyurun mühendis enflasyonuna.
  • Paylaş
10

Emre Zengin, farklı bir bakış açısı hak veriyorum bu konuda..

Hakan Köse, Bence de farklı bir bakış açısı. Bir belgeselde dünyaca ünlü bir mimarın, o zamana kadar pek denenmemiş bir tasarımını gerçekleştirmek için mimar ile aralarında esen soğuk rüzgarlar olduğunu izlemiştim.. Mimara karşı mühendisler çok keyifsizdi cidden :)

Hakan, Eğer yanlış hatırlamıyorsam çinde ki kuş kafesi isimli stadyum inşaatı, onun belgeseli de mühendislerin zorlandığını anlatıyordu

Hakan Köse, Yok benim izlediğim "kuş kafesi" değildi ama yanılmıyorsam Dubai veya Arap ülkelerinden birindeydi..

Hakan, Hatırladım, palmiye projesi dimi temel kazıklarında filan kumun sürtünme payını bile hesaplamak zorunda kalmışlardı.

Hakan Köse, :) Yok değil, o da değil.. Ama palmiyeler de vardı, esas sorun kubbe yapılırken karelerden oluşmuş bir kubbe yapılmasıydı ve bir de kocaman bir avize vardı tek seferde monte edilmesi gereken. Mimar kubbeyi ilk kez bu şekilde tasarlamıştı ve mühendisleri ağlatıyordu.. Aradım internette ama bulamadım maalesef..

Hakan Köse, Aha buldum: Leoh Ming Pei: tr.wikipedia.org/wiki/ı._m._pei

Proje şuydu: dezeen.com/2008/12/02/museum-of-islamic-...
Projenin Videosu (2:22'de çok kısa bir görüntüsü var kubbenin):

Hakan Köse, Pardon bir de 0:59'da varmış kubbe görüntüsü.

Hakan, O zamanlar youtube serbestti :-) DNS i VPN i bilen iş buluyordu.

Şaman, Mimar bina mühendisini kendine düşman etmiyorsa hem mimari açıdan güzel bir şey yapılmıyordur hem de mühendis gelişmez. Hakan kardeşimiz haklı. Ben hiç mimar olmayan bir iş yaptığımdan kendimi hariç tutuyorum :)

İnşaat mühendisliği çıraklığı, kalfalığı ve ustalığı olan geleneksel bir meslektir. Yeni mezun mühendis tabii ki bir çok mühendislik yetisine hatta bilgisine de sahip olarak mezun oluyor ama işin pratiğine yönelik sıfır bilgisi oluyor. Kısaca ön eğitimli bir çırak olarak mezun oluyor.

İş imkanları aslında var, şantiye mühendisi ya da hatta ofis junior mühendisi olarak iş bulabiliyorlar ama ücretler bir teknikerin bile oldukça altında oluyor. İnşaat mühendisliğinde ofiste tabii ki hesap işi var ama ondan daha fazla da çizim işi var. Yeni mezun bir mühendis hesap işini öğrenir öğrenmez çizim yapmak istemiyor. O durumda firma için bir çok teknikeri işle besleyebilecek ama çok daha pahalı olan usta ya da kalfa mühendis yanında birkaç tane de tekniker/ressam almak daha ekonomik oluyor.

Bir diğer konu da işi öğrenen çoğu genç erkek mühendis işi bırakıp kendi işini kurma peşine düşüyor. Bunlarda yanlış bir şey yok diyebilirsiniz ki doğrudur. Yalnız tüm bunlar alınacak elemanla ilgili kocaman bir risk paketi oluşturuyor. Dolayısıyla yeni mezun ücretleri de 1500TL'nin altında oluyor. Böyle bir işi de dört yıl okumuş titrini almış mühendis arkadaş kabul etmiyor.

Yeni mezunlar için tabii ki şu anda hızla gelişmekte olan Türkî Cumhuriyetler ve Arap ülkelerinde bol bol iş olanağı da var. Ücretler yüksek ama o ülkelerde yaşamak gerekiyor. Bir de bu sefer iş mühendis için oldukça riskli oluyor. Parası verilmeyip o dağın başı ülkelerinde yaşamaya mahkum edilen bir çok da mühendis hikayesi biliyoruz. Bana hiç olmadı ama eğer öyle bir işi kabul edersem her an olabilir.

Yeni mezun meslektaşlarıma tavsiye vermem istenirse Türkiye'de bir işi kabul etsinler ve bir süre sürüne sürüne kalfalığa kadar çalışsınlar. Bu bir süre 1-2 yılı aşmaz. Ondan sonra alacakları maaş da ilk olarak düzgün bir şekilde yaşamalarına yetecektir. İki senenin sonunda hem bol bol iş öğrenmiş olacaklar hem de artık yeni mezun olmayacak hatta tecrübeli mühendis olacaklar. Bu iki yılın birini şantiyede birini de ofiste geçirebilirlerse en mükemmeli o olur. Bu sürenin ardından eğer ücretlerindeki artış kabul görmezse istedikleri herhangi başka bir firmada iş bulabilirler. Çizim yapmaktan da kaçmasınlar, evet zor bir iştir ama çizimi bilen bir mühendisin teknikerleri yönetmesiyle işi teknikerlerden genellikle de yalan yanlış öğrenmesi arasında büyük fark var.

Bir de kimse unutmasın Ankara'da bir ODTÜ mezunu junior mühendisin alacağı para gerçekten 1500 TL'nin altında. Bu dar boğazdan geçmek zorundalar. Bir öğretmen ya da hatta doktor'da kariyerine sıkıntısız başlamıyor. İşi zor şartlara rağmen Türkiye'de öğrenip ileride elzem olacak çevrenizi Türkiye'de edinmeniz önemli.
  • Paylaş
İşsizlik ülkemizin en temel sorunu. Sadece inşaat mühendislerinin sorunu değil, hatta inşaat sektörü en gelişmiş sektörlerden biri. Ama istihdam alanı ile mezun sayısı orantısız.
  • Paylaş
Yeni mezun inşaat mühendisleri gerçekten hiiiç bir şey bilmeden mezun oluyorlar. Eğitim sistemimiz saolsun. Halbuki ilkokul mezunu bir kalfa bile ondan daha faydalı olabilir yerine göre. Belki de sebep budur. İnşaat mühendisliği gerçekten de çok zordur, asıl zorluğu çok detaylı bilgi gerektirir ve bu bilgilerin hiçbirini internette bulamazsın diğer mesleklerde olduğu gibi. Bu anlamda belki de tektir. Asıl zorluğu belki de burdan gelir.
  • Paylaş
6

Emre Zengin, Yeterli eğitim verilmiyor amenna da adamın zaten aldığı eğitim şantiye ortamında işine yaramıyor. Verilen eğitimler sayesinde mühendis oluyor olaylara bakış açısı değişiyor problem çözme yetisi kazanıyor vs. vs. Sonuçta sadece autocad ve excel bilmesi bi şantiye için yeterlidir.Onu da geçtim adam mühendis diyoruz sen bu adama işi 1 ay göstersen bu adam işi ögrenemeyecek kapasitede mi? sorarımmmm

Unluckypod, kapasite meselesi değil bence. evet çok haklısın çözüm yeteneği ve bir çok daha yetenek kazanıyor inşaat okuyanlarda bu konuda sonuna kadar katılıyorum. Mükemmeliyetçilik de öle. ama şantiye için gerekli olan bilgileri öğrenmesi için bir mühendisin en başından sonuna kadar mesela bir sitenin inşaatında bulunması lazım. öbür türlü yetiştirmeye girer. ve nedense yetiştirme maksatlı mühendis alımı çok rağbet görmüyor.

Unluckypod, nedense dedim ama cevabı var : inşaat hata kaldırmaz çünkü kalemler pahalı ve en ufak bir hata büyük maliyetlere sebep olabilir.

Emre Zengin, Tamam bir sitenin şantiyesine gitsin ögrensin. İlk katın tabliye kolon kiriş betonu atıldıktan sonra sistem tekrar ettiği için gene çok kısa bir sürede sistemi çözecek. Kendimden söz edim. 2012 mezunuyum 10 ay bir firmada çalıştım. Firmaya staj yaptığım yer sayesinde girdim ama ilk gittiğimde gel seni bir deniyelim dedi.Tabi ben bu ilk işe girişte tüm kartlarımı açtım herşeyimi gösterdim özverili çalıştım ve kendimi onlara ispat ettim çok memnun kaldılar.Ordaki işten beni alıp başka şantiyenin başına koydular. O işin kesin hesabını sonlandırdım.Tecrübesiz gittim nasıl yapılır edilir araştırdım 1 haftada çözdüm ve 760 küsür bin tl kesin hesabı bağladım. Sonrasında askere gittim geldim şimdi adam akıllı iş bulamıyorum neden tüm firmalar en az 3 yıl tecrübe gözüyle bakıyorlar.Ama ben zehir gibiyim bana şans verin diyemiyorum iş görüşmelerine dahi çağırılmıyorum :/

Unluckypod, ya belli ki çok azimlisin çok güzel bence sıkıntı yok yakında iş bulursun merak etme önün açık. yalnız bu kazanımların hiçbirisi bişi ifade etmiyor öğrendiğin şeyler basit şeyler ve önem derecesinde alt sıraları teşkil ediyor. inşaat müh. liği bundan çok daha fazlası. bence sabırlı ol ve ileride iyi bir iş bulacağından eminim.

Emre Zengin, Evet inşaat mühendisliği bundan kat kat fazlası işte ben o fazlalığa göz dikmişim 1 dakika bile kaybetmeden Mühendislik yapmak istiyorum. Nasip artık bekleyeceğiz

Türkiye'de üniversiteler... Yüksek meslek fakülteleri olarak dönüştürülmüşlerdir... Her meslek grubu için... uzman ve yaratıcı-yenilikçi düşünce sahibi insan yerine... Şirketlere uyumlu meslek sahipleri piyasaya sürülmektedir... Özetle... uzmanlaşma yerini ezberci... derme çatma akademik bilgilerle yoğunlaştırılmış... Öğretilmiş kalifiye elemanı profiline terk ettirilmiştir... Küresel elitlerin size biçtiği rolünüz kadar hareket kabiliyetiniz olur... .
  • Paylaş
deneyimleri fazla olmadığından ve ilk etapta işe girerken fazla maaş beklediklerinden
  • Paylaş
Kısacası eskiye göre iş bulamama sorunu daha fazla.inşaat mühendisliği epey gayret gerektiren bi meslek.mezun olduktan sonra yüksek maaşlar beklenilmemeli birkaç yıl. Tabiki sonrasında da istenilen ücretten taviz verilmemesi gerekir.malesef ülkemizde asgari ücretin altında çalışan arkadaşlarımız mevcut. Bunu yenmek de tabiki yöneticillerin ve tabiki biz mühendislerin elinde olan bir durum.toplu olarak hareket edilmemesinden kaynaklanmakta ve odaların konuya ilgisiz kalması da ayrı bir mesele.yeni mezunlara gelecek olursak önceleri şirketler eleman yetiştirmekteydi. Ellerini taşın altına koyuyor fedakarlık yapıyorlardı. Ama şimdi zamanında değer kazanmasıyla hiçbir firma demeyim ama eleman yetiştirmekten kaçmaktalar. Bu da biz mühendislerin ne iş olsa yaparıma doğru gittiğini ve niteliksiz sadece üniversite mezunu olarak anılmamıza neden olmaktadır.
  • Paylaş
Ortalık elle basit bir kiriş hesabı bile yapamayan sadece program ezberlemeyle mühendis olunacağını sananlarla dolu olduğu sürece işsiz kalmaları normaldir. Ayrıca Türkiye’deki sistemle Avrupa’daki sistem arasında dağlar kadar fark var. Türkiye’de lisans bitirip yurtdışında bi insaat ustune yüksek lisans yapmayı deneyin, ne dediğimi anlarsınız.
  • Paylaş
İnşaat sektörü getirisi fazla ve hızla büyüyen bi sektör iş verenler tecrübeli eleman aramakta olduğu için kolay kolay yeni mezun almazlar alsalar bile tatmin edici ücretle çalıştırmazlar
  • Paylaş
Bir çok inşaat şirketi (genelde konut inşa eden inşaat şirketleri) inşaat mühendisi çalıştırmıyor bunun yerine formen ve tekniker çalıştırmayı tercih ediyor bununda birkaç nedeni var bunları bildiğim kadarıylada açıklamaya çalışayım

-Şirketler adam yetiştirmek istemiyor kolaya konarak tecrübeli eleman çalıştırmak istiyor azıcık bir paran varsa küçük bir şirket kur ihaleye gir bir şekilde kazan kariyer.net'e 5 yıl deneyimli inşaat mühendisi aranıyor diye ilan ver binlerce deneyimli deneyimsiz köle seni bulacaktır keyfince beğenme onları. Not : bunun için inşaat müh. Olamanada gerek yok mühendislerle taşak geçmek içinde yapılabilir.
-tekniker ve formen daha az maaşa istikrarlı evet diyebiliyor
-yeni mezun inşaat mühendisleri inşaat yapma hususunda hiçbir şey bilmiyor, çünkü üniversitede 4 yıl boyunca hidrolik, mekanik , ulaştırma, yapı ve diğer inşaat mühendisliği dallarından azar azar ama hiçbirinden yeteri kadar olmayan bilgilerle donatılıp yetersiz bir eleman (mühendis demek içimden gelmiyor bir türlü) olarak mezun olmamız.
-zibil gibi üniversite ve yeni mezun dolu piyasa
-hükümet yeni bir vaadi varmış mezunlar ilk işinde 1 yıl devletten maaş alacak diye hayırlı olsun 1 yıl sonra dahada işsizsin
-Seni sallayan yok
-Üniversite okumak için kasmak bu devirde ahmaklıktan öteye geçmiyor, bu nedenle akıllı adam okumaz bu devirde diyerek okumamış adam tercih edilir doğruya doğru
  • Paylaş
1

Doğan Ataman, Vay vay . Bu denli acımasız bir sektör demek

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5237 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt