Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden 'zamanda yolculuk' dendi mi hemen geçmişe gidip birşeyleri (ve çoğu zaman bu yaptığımız hatalar ya da kaybettiğimiz birileri ya da birşeyler olur) düzeltmek isteriz?

Çünkü insanlar yaptıkları hatalarını düzeltmek isterler. Hatalar da o an ya da gelecekte değil geçmişte yapılmıştır. Günümüzde karşılaştığımız yanlışlarda geçmişte yapılan hataların bir sonucudur. Bu nedenle geçmişe gitmek ister insanlar. Ben şahsen öyle bir seçeneğim olsaydı geçmişe giderdim ama sadece sevdiğim ama kaybettiğim insanları görebilmek için. Onları görüp hiç bir şeye müdahale etmeden geri gelirdim. Çünkü geçmişe yapacağımız her müdahale o sorunu çözmez, sadece zaman ve boyut değiştirirdi o duruma göre. Çünkü insanlar bugünü hep bir şeyi değiştirerek bir şeylere müdahale ederek oluşturmuşlardır.

  • Paylaş

Belki geçmişimizdeki kırık camları, tekrar yapıştırmayı denememek adına eskiyle yüzleşip doğru adımlar atabilmekti sadece geriye bakışımız. Kimbilir? Beyninde o düşünceyi sürekli taşıyorsan bulunduğun yerin orası yada burası olmasının hiç bir önemi yoktur aslında. Neyin doğru neyin yanlış olduğunuda tekrarlamamak adınada olsa ilerideki yaşayacaklarını kimse bilemez . Sadece ruhuna sancı vermemesi için önce düşüncelerinde kesip atacaksınki ilerideki bilemediğin yaşantına sağlıkla bakabilesin...

  • Paylaş
1

Solsoledo, Ama geriye sadece olduğumuz yerden bakabiliriz, oraya döndüğümüzde artık 'orada' oluruz herşeyimizle... Orada atacağımız adımlar hep yanlış olacaktır dolayısıyla, orada yanlış adım attığımızdan burada artık doğru adımları atabiliriz...

Çünkü birçok şeyi düşünmeden yapıyoruz hata yaptığımızı bile bile girdiğimiz yollar oluyor o an işimize gelmiyor doğruları yapmak her şey olup bittikten sonra aklımız başımıza geliyor ah keşke yapmasaydım böyle olmasaydı diyoruz ama yapmadan önce hiç düşünmüyoruz bile sonuçlarını.. evir çevir böyle bir şey çıktı benden :)
  • Paylaş
1

Solsoledo, Ama bu hatalar, tekrar "ama yapmadan önce hiç düşünmüyoruz bile" dememek için yapılmıyorlar mı? Bu hatalar sayesinde doğruyu bulmuyor muyuz, ya da doğru düşünmeyi; aklımızı başımıza getiren bu hatalar değil mi? Hiç hata yapmazsak, bomboş olan beynimizi nasıl geliştireceğiz... Hatalar tekrar hata yapmamak için yapılırlar... Yaptığımız her hata bize birşeyler katar ya da alır ve bu da gelişmemizi sağlar. Her hatadan sonra geçmişe gidip onu düzeltirsek, o hatanın bizdeki etkisini de ortadan kaldırmış oluruz ve hiç gelişemeyiz... Hayat hatasıyla da doğrusuyla da bizim hayatımızdır. Değil mi? :)

Ben istemem öyle bir eylem gerçekleştirmeyi. Aksine geleceğe ve geçmişe göremediğim çağlardaki yaşantıyı incelemeye giderim. Bozulmamış, betonlaşmamış yaşama alanlarına, dinlerin doğduğu tarihlerde ki alanlara. Ve daha bir çok önceye ve belirsiz sonraya...
  • Paylaş
Pişman olduğumuz keşkelerimizi, muhtaç olduğumuz belkilere çevirmek için.
  • Paylaş
Geçmişteki hataları düzeltebilirsen eğer gelecekte zaten daha iyi olabileceğini düşünürsün ama sadece bir yanılgı bu.Ama öyle bir imkanım olsaydı kendımle ilgili değilde dünya ile ilgili çok çok eski dönemleri görmek isterdim ne olmuş ne bitmiş birebir görmeyi tercih ederdim.
  • Paylaş