Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden zeki insanların hepsi zengin olamıyor?

Zengin olmayı tamamen IQ (kişisel zeka) ile ilişkilendirmek yanlış olur. İş hayatında başarılı olmak için IQ kadar EQ (duygusal zeka)' nun da gelişmiş olması gerekiyor ki diğer kişilerle daha güçlü iletişim kurabilmek için. Zeka herkesin hayatında önemli bir yer tutar ancak zeka ile zenginliği birlikte düşünürken şu önemli noktaları gözden kaçırmamalıyız:
 1. Zeka ve para her şey demek değil.
 2. Başarı çoğu zaman düşünceden önemli kabul edilir.
 3. Zeki olmak tecrübe ve vizyon sahibi olamayı gerektirmez.
 4. Şans bazen en az zeka kadar etkili olabilir hayatımızda.
 5. Çevremiz zeki insanların görünmesine engel olabilir.
Zenginlik

Ayrıca zeki kişilerin zengin olmamasında da şu gibi etkenler rol oynayabilir:
 • Bazıları gerçekten zengin olmak istemediği için olmuyorlardır.
 • Sevdiği işi yapmak da etken olabilir. Mesela bilim adamları ve profesörlerin zengin oldukları söylenemez ancak zeki oldukları bir gerçek.
 • Bazıları zekasını paraya çevirecek ortamda bulunmamış, o fırsatı yakalayamamış olabilir.
 • Liderlik, para kontrolü, insanlar ile iletişim yeteneği gibi çok önemli yetenekler zeki olmaktan bağımsızdır. Zeki olup bu yeteneklere sahip olmayan kişiler zengin olamayabilir.
 • Zeki insanlar bir olayı tüm boyutlarıyla düşünürler. Herkesin bildiği üzere bazı riskler alınmadan zengin olmak çok zor. Zeki kişilerin olayı tüm boyutları ile düşünüp riskleri fark edip kaçınması onların zengin olmasını engelleyebilir.
Toparlamak gerekirse zeki olmak zengin olmayı gerektirmez. Cahit Arf, Nazım Hikmet Ran, Nikola Tesla, Immanuel Kant, Rene Descartes ve Socrates gibi zekasından kimsenin şüphe duymadığı kişiler hiçbir zaman zengin olmamışlardır.
 • Paylaş
Zeki insanı neye göre değerlendiriyoruz bilmiyorum ama zeki kabul ettiğimiz insanların hepsinin zengin olamayışının bir çok sebebi olabilir.Öncelikle zeka bir işte başarılı olmak için yetmez.Her zeki insan iyi fikirler üretebilir ama fikirleri hayata geçirmek için sağlam bir efor ve tutku gereklidir.Sonra zeki kabul ettiğimiz bir insan çok düşüneceği için başarısızlık korkusu yüzünden hiçbir adım atmayabilir.Zeki,çalışkan,tutkulu ve cesur olmak bile yetmeyebilir bu kez de işin içine şans faktörü giriyor.
 • Paylaş
Zenginliğin zeki olmakla hiçbir alakası yoktur.
 • Paylaş
Zeki insana dürüstlük faktörü de eklenince, yurdum ülkesinde durum zor .
 • Paylaş