Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toner nedir? Neden biter ve neden bu kadar pahalıdır?

Yok mu bunun bir hesaplı çözümü? Yoksa kalem mi kullansak yine yeni yeniden :) Sarf, sarfet, tüket, git bi daha al, bi daha sarfet, tüket, bi daha al, al bi daha al... Nereye kadar.Düzenle
Toner yazıcı, fotokopi ve fax makinelerinde kağıda aktarılan yazı ve görüntünün basılmasını sağlayan tozdur. Toner ile kartuş birbirine çok benzer ama arfalarında bir fak vardır ki bu iyi bilinmesi gereken bir farktır: Toner'i kartuştan farklı kılan, mürekkep yerine içerisinde toz bulunmasıdır.

Yazıcı
Toner üreticileri...

Aslında baktığımızda bu şeyler neden pahalı diye herkes soruyor. Gerçekten de öyle peki bunları pahalı kılan ne?
Gerek kartuş gerek toner olsun, yazıcıda işleme girince bu mürekkebin kağıdınızda olması için belli bir standardı var: 300 derece sıcaklığa, buharlaşmaya, saatte 50 km hızla saniyede 36.000 damla püskürtülmeye dayanıklı olmak zorunda bu mürekkep. Bu standartlar için de üreticiler gerçekten ciddi bir AR-GE masrafına girmiş. HP pazarlama müdürü Thom Brown yaptığı açıklamada sadece bu AR-GE için yıllık 1 milyar dolar bütçe ayırıyor, "1 milyar dolar..."

Yazıcı
Evet, baskı teknikleri ve kalitelendirmelerinin günümüzde mükemmel olduğu bir gerçek. Yukarıda bunu görebiliyoruz ama bu noktaya gelene kadar da bahsettiğimiz AR-GE'ler büyük bütçeler yuttu.

Oluşan pahalılık için muadil tonerler revaçta. Piyasadan alınan boş kartuş ve tonerler düzeltiliyor. Eksiklikleri gideriliyor ve ambalajlanıp orijinali gibi piyasaya sunuluyor. Orijinaline göre %30-%50 arası ucuz olabiliyor. Yeni toner almaktansa kullandığınız toneri 3-4 kere daha kullanmak veya muadilini almak hesaplı... Tabii iyi bir muadil toner firması da lazım çünkü bu işi kalitesiz yapmak hem sağlık hem iş açısından zarar verebilir.


Yazıcı
Muadil tonerler...
  • Paylaş
Tonerin ne olduğu açıklanmış, pahalı olmasının nedenine gelince yazıcınızın elektrik aksamı hariç tüm mekanik parçaları toner dolu silindirin çevresinde mevcuttur. Yani o parçalar yazıcınızın yarısından fazlasıdır ki bu da fiyatı açıklar. Pahalı olan içe konulan tozdan ziyade parçanın kendisidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

819 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt