Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nefesimizi tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?

Solunum iki adımda gerçekleşir. Bu adımlar inspirasyon ve ekspirasyondur. İnspirasyon nefes almaktır. Havanın akciğerlere dolmasını sağlamak amacıyla akciğer hacmi artırılır basınç azalır. Bu sayede dışarıdaki hava akciğerlere girebilir. Basınç eşitlenene kadar devam eder. Ekspirasyon da ise içerdeki hava dışarı verilir. Hacim azaltılır ve basınç artar. Tüm bu işlem ortalama olarak 3-4 sn sürer. Yeni doğanda ise 2 saniyeyi geçmez. Bu işlemlere müdahale etmemiz imkansız. Solunum medülla oblangata tarafından kontrol edilir.

Fizyoloji

Medulla da H tarafından uyarılan bir chemosensitivearea + iyon konsantrasyonu vardır. Burayı uyarmak için CO2 suda çözünür ve asidik proton (H +) ve bikarbonat iyonu (HCO3-) oluşturur. Artan H+ iyonu konsantrasyonu medulla kemosensitif alan uyarır ve solunum oranı artar. Bu durum CO2 oranı arttığında yani yeterli oksijen alınmadığında nefes tutulduğunda görülür.


Bu uyarılara rağmen yeterli solunum yapılamıyorsa yeterli oksijenlenme yapılamadığı için bir süre sonra apne ( solunum durması) görülür ve ölümle sonuçlanır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1112 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları