Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nehir kenarında konut yapmak istiyorum. Hangi yapım sistemini kullanmalıyım?

Çelik, betonarme, ahşap vs. neyle yapılması daha makbuldur?Düzenle
Açıkcası daha önce hiç nehir kenarında konut tasarımı ya da imalatı yapmadım. Merak edip de bu konu ile ilgili özel bir çalışma ve araştırma da yapmadım. Sorunun yönlendirilmesiyle sadece akıl yürüteceğim.

Doğru teknik ve detaylarla imal edildikten sonra her sistemin doğru olduğunu kabul edebiliriz.
Neticede vakti zamanında beton gemi dahi imal edilmiş. Sahil kenarına vardığımız zaman gözümüze takılanları hatırlayacak olursak da, çelik de var fiberglass da var, ahşap da var, pnömatik sistemler de var.Yalnız bu örnekler nehir yani suyun yapı sistemine doğrudan temas ettiği düşünüldüğünde aklıma gelenler. Bu çıkış noktası biraz dipsiz kuyu gibi göründü gözüme.

Nehrin içinde yani suya ile temas eden değil de suyun kenarında olduğunu yani -nehir kenarı durumunu- irdeleyecek olursak da, yüzyıllar öncesine gitmek gerekir sanırım. Nehrin orda, o çizgide var olmaya başlamasından bu yana debisinin aynı kalmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bundan dolayı nehir orta aksının sağı ve solunun ( ne kadar bir genişliğe sahip olduğunu bilemiyorum) aslında nehir aksı ile aynı zemin özelliklerini gösterdiği göz ardı etmemek lazım. Olası bir doğa felaketi halinde de su debisinin artacağını ve nehir yatağının genişleyeceğini kabul etmek gerekir. Yapım sisteminin sebebini bu yöntem daha iyi belirleyecek gibi geliyor bana.

Kolonlarla yerden yükseltilmiş bir yapı olacağı kabulü ile bu kolonların betonarme olması gerektiğini düşünüyorum. İhtiyaç programına göre yapılacaksa bodrum kat çeperlerinin de betonarme olması gerekiyor. Gerekli yüksekliğe erişildiğinde ve ana mekanları kurgulayacağımız kota geldiğimizde ise karşımıza gene dipsiz bir kuyu çıkıyor. Nasıl bir çevrenin içinde olduğu (ormanlık, bozkırın ortası, dağ yamacı, delta ortası, şehir içi), özel bir amaca sahip olup olmadığı (dönemlik kullanılan bir hobi evi mi, ? Tüm yıl boyunca yaşanan büyük bir ev mi? ), arazinin yapım zorluklarına sahip olup olmadığı, vb... Gibi etmenlerle kuyunun içinden işe yarar bir şeyler bulabiliriz sanırım.

Yukarıda uzunca örneklemeye çalıştığım durum, soruyu sündürmemden kaynaklandı aslında. Nehir kenarının aslında "ne" olduğunu, bize bir konum belirtmekten başka hangi ipuçlarını verdiğini (sel olduğunda nehir yatağının taşma olasılığını) değerlendirerek hızlıca bir öneri geliştirdim ve bana özgü bir sonuca (bodrum kat ve su basman kolonlarının betonarme olması gerekliliğine) ulaştım. Yapım sisteminin herkesçe kabul edilmiş bir gerekliliğe sahip olmasından öte listelenecek diğer ipuçlarına cevap veren önerilerin de pekala gereklilik olarak adlandırılabileceğini düşünüyorum. Hangi ipin ucunu neresinden tutacağınız da size kalıyor böylece.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

54 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt