Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nemlendirici ve Losyon arasında ne fark vardır?

Genel olarak insanlar bu iki terim arasındaki farkı pek bilmezler.

Cilt Bakımı

Evet Aslında bu fark tam olarak insanlar tarafından yapılamıyor olsa da her ikiside deriye bakım yapmak, iyileşmesini sağlamak ve gençleştirmek amaçlanarak kullanılabilir. Bazılarına kırışık önleyici madde eklenir, bazıları akneleri tedavi etmek için, lekeleri yok etmek için ayrı ayrı özelliklere getirilebilirler.

Sıvı formdaki kremler farklı yoğunluklara sahiptir. Farklı cilt tiplerinde farklı oranlardaki karışımlar kullanılmaktadır ve hepsinin içeriğinde bulunan hammaddeler birbirinden farklıdır.

Bir ürünün losyon olarak mı nemlendirici olarak mı üretileceği en başta düşünülmesi gereken birşeydir. Hangi amaçla kullanılacak ise o amaca yönelik olarak kıvam verilmeli ve içerik buna göre belirlenmelidir. Genelde losyonlar nemlendiricilere oranla daha az yoğun olan ürünlerdir. Yağ içeriği nemlendiricilere göre daha azdır. Yüz kullanımından çok vücut kullanımı için tasarlanarak üretilmişlerdir. Daha hafif oldukları için gözenekleri kapatmazlar ve akneli cilt tipindeki kişiler için genelde tavsiye edilen ürün tipidirler. Losyonlar hem vücut hem yüz için kullanılabilmektedir diyebiliriz yani.

İçerisine UV ışınlarından korunmak için maddeler ekleyerek bu ışınlardan alacağımız zararı azaltma özelliğine sahip olabilirler. Bazı vitamin ve mineraller de eklenerek zenginleştirilebilirler.

Cilt Bakımı

Nemlendiriciler ise losyona oranla daha yoğun bir kıvamdadırlar. Özellikle cildin nemlenmesi için tasarlanmışlardır.Nemlendiricilerin yağ oranı daha fazladır, temelini su ve yağ oluşturur. Kuru cilde sahip olan kişiler kendi cilt tiplerine uygun daha da yoğun kıvam da üretilen nemlendiriciler kullanırlar. Hatta bu kişiler için özel üretilmiş medikal maddde içeren ve kuruluğu giderici özelliğe sahip olan nemlendiriciler de üretilmiştir.

Şimdi bahsettiklerimizi maddeler halinde özetlersek;

1. Losyonların su miktarı nemlendiricilerin de yağ miktarı daha fazladır
2. Nemlendiriciler, losyonlara göre daha yoğun bir kıvama sahiptirler.
3. Losyonlar tüm vücut için, nemlendiriciler sadece yüz için üretilir.
4. Bazı özel losyonlar cildi kurutabilir, ama nemlendiriciler cildi nemlendirmesi için özel üretilmiş ürünlerdir
  • Paylaş
Kısaca; nemlendiriciler cildi nemlendirmek, su ile desteklemek ve korumak için kullanılır, kuru ciltler içindir. losyon ise normal-yağlı ciltler için tavsiye edilir, yağ içermeden cildin nemlenmesine yardım ederler.
  • Paylaş