Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neolitik dönemin özellikleri nelerdir?

Neolitik dönem fauna ve floranın gerçekten yerleşmeye başladığı,buzul çağının sona erdiği dönem olarak nitelenebilir.İnsanlığın ilk büyük devrimi olarak kabul edilmesiyle de bilinir.

Neolitik Çağ'ın Anadolu da başladığı tahmin edilmektedir.Çünkü o dönemlerde,Anadolu'nun güney kesimleri hayvan ve bitki topluluklarının oluşmaya başlaması için yeterli koşullara sahiptir.Bu veri,aynı zamanda arkeolojik olarak da desteklenmektedir.

En önemli özelliği olarak,bu dönemde;avcılık ve toplayıcılık üzerine olan geçim çabası,artık üretim ve tarımın başlamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır.

Buda göçebe hayat tarzından yerleşik düzene geçme ihtiyacını doğurmuştur.Güneşte kuruyan çamurun sertleşmesinin öğrenilmesiyle ilk evler, ardından kilin pişirilmesiyle çanak çömlek yapımı gelişmiştir.
  • Paylaş
Cilalı Taş Devri olarak da bilinen bu dönem,M.Ö. 8000-5500 yılları arasında yaşanmıştır.İnsanlık için güzel bir dönemin başlangıcıdır.İlk defa tarım başlamış,hayat tarzı değiştirilerek yerleşik hayata geçilmiştir.İlk köyler kurulmuş,hayvanlar evcilleştirilmiştir.Bitki liflerinden kıyafetler yapılmıştır.Alet yapımı gelişmiş,sert ve düzgün aletler yapılmaya başlanmıştır.
  • Paylaş
Neolitik dönem insan topluluklarının binlerce yıl boyunca geçimini sağladığı avcılık ve toplayıcılık yerine üretime başlaması yani tarım ve hayvancılığı öğrenmesidir. İnsan topluluklarının bu dönemde üretime geçmesi bir çok gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. Yeni köyler kurulmuştur, çanak çömlek yapılmaya başlanmıştır, hayvanların evcileştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır, tarım yapılmaya başlanmıştır ve üretim-ticaret bu dönemde faaliyet göstermiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2995 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Neolitik dönem nedir?