Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nerdeyse sonsuz sayıda yıldız olmasına rağmen gece gökyüzü neden siyahtır?

Bu soru Olbers Paradoksu olarak bilinir aslında. Paradoksa adını veren Alman astronom Wilhelm Olbers'tir. Bu paradoks için kozmolojinin konusu olan bir çok model ile cevap aranmaya çalışılmıştır. Fakat şuana kadar çalışan ve paradoksa çözüm olarak kabul edilen en iyi model uzaktaki yıldızların ışıklarının henüz bize ulaşmamış olmasıdır. Evrenin yaşı kabaca 13 milyar yıldır. Bu 13 milyar ışık yılı ötedeki yıldızları göremeyeceğimiz sonucunu verir. Eğer sonsuz sayıda yıldızın tüm ışığı bize ulaşmış olsaydı belki aydınlık geceler yaşardık.
Üstelik belirtmekte fayda var bu çözüme bir filozof veya astronom değil belki de daha önce duyup hatta şiirlerini okuduğunuz Edgar Allan Poe ilk olarak ulaşmıştır. Evrenin ivmelenerek genişlediği keşfedildikten sonra bu paradoksa çok daha acı bir yaklaşım yapılmıştır. Nispeten yakın galaksiler de bizden giderek uzaklaşıyorlar. Milyarlarca yıl sonra gökyüzünün şuan olduğundan çok daha karanlık olacaktır. Neyseki bu gerçekleştiğinde buralarda karanlık gecelerde yalnızlık çekecek insan kalmaz.
  • Paylaş
Sn Nazlı Derya Öztürkmen sorunun cevabını vermiş zaten;

Belki şu formülü de ilave ederse, neredeyse cevap tamamlanmış olur, -matematiksel yazılışını bulmak lazım tabi. (resim halinde bulursam sonra eklerim.)

Ulaşamayanları yok saysak bile(çok uzakta olduklarından), ulaşan ışıkların(geriye kalan) yine göğe bakıldığında bir sonsuzluk görünümü vermesi lazım ışıl ışıl. O halde başka bir şey daha var demek ki bu görünüme yol açan;

''Işığın şiddeti, mesafenin karesi ile ters orantılı. '' Bu da gözle görülemeyecek kadar zayıf şiddete düşmeleri anlamına gelmekte.

Malum bir sebep de, gözlerimizin kapasitesi. Teleskopla bakıldığında mesela şöyle;

Astronomi

Şayet gözlerimizin yerinde, köpekbalıklarında elektrik alıcılarına benzer duyu organlarımız olsaydı, radyo frekanslarını, manyetizmayı algılayabilseydik, kuşkusuz neredeyse sonsuz bir aydınlık görebilecektik göğe baktığımızda. (Bir çok uzak yıldız zaten yaydığı frekans ile gözlemlenebilmekte)
  • Paylaş