Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nereden mezun olursam olayım, nasıl iyi bir mühendis olabilirim?

Buna ancak bir inşaat mühendisi olarak cevap verebiliyorum ama diğer mühendislik dallarına uyarlanabilir prensipler olacakları kanaatindeyim.
 • Yürümek istediğiniz dalda size işi öğretebilecek insanlarla çalışmak öncelikle şart kanaatimce. Mühendislik, çıraklık, kalfalık ve ustalığı olan bir meslektir.
 • Bol bol araştırmanız, yapılmış projeleri incelemeniz gerekir.
 • Olmazsa olmaz, dalınızla ilgili kodları mutlaka bol bol karıştırmalı, önünüze çıkan formülleri kontrol etmeli ve tabii ki ezberlememelisiniz ama zamanla neyi nerede bulacağınızı bilir hale gelmelisiniz.
 • Her ne kadar çıraklık, kalfalık, ustalık demiş olsam da çözüm arayışlarında öğrendiğinizin dışında aklınıza gelen her türlü yöntemi de denemekten kaçınmamalısınız. Yaratıcılık size kalmış bir şey, teknik şartnameye, kodlara uygun ve sonuçları da kanıtlanmış olduktan sonra bir projeyi çözmek için hangi yöntemleri kullandığınız sizin seçiminiz. Daha kesin bir sonuç bulabileceğiniz bir yöntem gelmişse aklınıza, mutlaka kullanın ve sonuçları karşılaştırın.
 • Sonuçları her zaman kabaca da olsa kontrol etmelisiniz. Burada, yapılmış benzer projeleri ya da kaba hesap yöntemlerini kullanarak mertebeleri kontrol edebilirsiniz.
 • Dalınızla ilgili önemli yazılımları kullanmayı öğrenmelisiniz. Excel'le
  dosttan öte, can dostu olmalısınız.
 • İşinize ait tüm aşamaları pratik yaparak öğrenmelisiniz. Örneğin: Belki hiç çizim yapmayacaksınızdır ama çizimlerin doğruluğunun sorumluluğu sizde olacağından çizimi, onu yapandan daha iyi bilmeniz gerekir. Diğer taraftan işe başlarken elinize çizimler verilecektir. Onları da okuyup doğruluğunu kontrol edip işe öyle başlamalısınız. Sizden önce yapılmış hatalar da işinizi etkileyecek belki de bozacaktır.
 • Fırsat buldukça sahada da bulunup oradaki aşamaları ve problemleri de gözlemlemelisiniz. Sizin başta belirleyeceğiniz yöntemler sonuçta sahadaki işin akışını direkt etkileyecektir.
 • Hiçbir iş mükemmel olmayacaktır ama mükemmellik arayışından da hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Unutmayın küçücük hatalar bazen işin sonunda felaketler doğurabilir. Başa dönüp tüm işi tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta iş bittiğinde girmesi gereken makine bir binaya giremiyor olabilir. Ya da çelik detaylarını çözerken İngiliz anahtarının girmesinin imkansız olduğu bir konum oluşturmuş olabilirsiniz. Bunu ressamınız da oluşturmuş olabilir ama sorumluluğu yine de sizde olacaktır.
 • Bizim işte insan hayatı işin içine girdiğinden sonuçlarınızda mutlaka güvenli tarafta kalmayı unutmayın. En basitinden; hesabınızda 22,4 mm demir çapı çıkarsa o 25 mm'ye yuvarlanmalıdır. Mühendis tabii ki idarenin mali menfaatini gözetir ki zaten bunun için para alır ama önce insan hayatının sağlığını gözetmelidir.
 • Dikkat, özen, yaratıcılık, araştırma, öğrenme ve bol bol çalışmayla iyi bir mühendis olunur.
 • Paylaş
Sadece birkaç kelime ile... ...Nereden mezun olursan ol sevdiğin işi yapman gerek.

Çünkü, sevgi gerçekten fedakarlık ve çaba gerektiriyor. İşletme Fakültesi mezunu abilerimiz iyi bilirler, işletmeyi asıl ayakta tutan verimliliktir.

Kabiliyetlerini en verimli kullanabileceğin dala yönel, zaten ondan sonra gerisi geliyor.
 • Paylaş
Şaman (@chamacon) usta bir yerlere yazmıştı aganın pohunun üstüne poh yapılmaz diye. Benim yazacaklarımı ve fazlasını yazmış zaten. Ustanın dediklerini yapın iyi bir mühendis olursunuz.
 • Paylaş
* Problem çözme becerinin gelişmesi lazım. Zaten mühendisliğin tanımında da problem çözme yeteneğine sahip... diye başlar.
1) Peki, bir problemi nasıl çözebilirsin? (4) Araştırarak.
2) Peki neyi araştıracağını nereden bileceksin? Mantık yürüterek.
3) Problemle ilgili mantık nasıl yürütebilirsin? Sistemin temelini bilerek.
4) Neye göre araştırırsın? Problemi tahmin ettiğin anahtar kelimelere göre.

İnternet çağındayız ve en büyük kütüphane Google. Madde 4'teki anahtar kelimelerini ne kadar iyi seçersen, çözüme o kadar net ulaşır, problemi o kadar kısa sürede çözersin ki, şahsi görüşüm de iyi bir mühendisin bu şekilde olmasıdır.
 • Paylaş
İlgi duyduğunuz alanın meslek lisesinden mezun olursanız iyi bir mühendis olmak için ilk adımı atmış olursunuz. Yok lise biteli yıllar oldu o tren kacti diyorsanız. İyi bir matematik bilgisi, analitik düşünme yeteneği sıkı bir dayı üçlemesi ile bitirdiğiniz mühendislik fakültesinin ismi önemli değil. Ama bir ODTÜ mezunu da başka bir kalitedir bunu söylemeden de geçemeyeceğim. . .
 • Paylaş
2

Şaman, Abovv yandın sen üstat ODTÜ mezunu olmayanlar bu tür şeylere çok kızarlar ☺

Hakan, onların poroblemi, kompile mi kurduk odtü yü kazanmasınlar diye :)

İşini sevmekle başla.
 • Paylaş
Mutlaka ve mutlaka ilk önceliğin okulu asla ekme. Dersleri iyi takip et ve teorik temellendirmeni iyi yap. Daha okul sıralarında dersin teorik bilgilerini edinirken bu bilgileri uygulamaya dönüştürecek her fırsatı mutlaka değerlendir. Mesleğinde başarılı kişilerin yakınında bulunmaya ve onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaya bak. Öğrenmede gurura yer yoktur. Her fırsatı değerlendir. Sorumluluk almaktan ve hata yapmaktan korkma ancak bunu yaparken de ölçülü ol ve gereksiz kahramanlıklar yapıp kendini zora sokma. Başarmak güzeldir. Her başarısızlık yeni bir kazanım ve tecrübedir. Ümitsizliğe kapılma. Zannetme ki başarılı insanlar bulundukları yere bir zıplamada gelmişlerdir. Nice güçlük ve engelleri aşmak zorunda kaldıklarını düşün ve mücadeleden asla vazgeçme. Öğrenmenin, mücadelenin, üretmenin ve başarmanın verdiği büyük hazzı yakalamaya çalış. Mutlaka iyi bir yabancı dil, mümkünse ikinci. Ehliyet vb ekstra donanımlar.
 • Paylaş
2

Betül Ucar, Teşekkürler. Çok iyi bir ders çıkarma.anektod oldu.

Betül Ucar, Mühendis degilim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1045 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt