Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nesne tabanlı programlama dillerinin diğer programlama dillerinden farkı nedir?

Programları karmaşık bilgi yapıları olarak düşünebilirsin. Programlama temel paradigması karmaşıklığı nasıl yönettiğidir. Nesne tabanlı dillerde, program parçalarını nesneler olarak oluşturursun. Yani dilin temel birimi nesnedir. Bir dil için nesne tabanlı diyebilmek için üç temel özellikliğe (bu bazen daha katı tanımlanıyor ama başlangıç olarak bence bu üç özellik yeterlidir) sahip olması gerekir.

1. Kapsülleme (Encapsulation) : Tüm kod nesneler olarak birbirinden yalıtılabilmelidir (kısaca dilin bir nesne alt yapısı olmalıdır).

2. Miras (Inheritance) : Bir nesne (veya sınıf) bir diğerinden otomatik özellik alarak oluşturulmalı, yani nesneler arasında ata-çocuk ilişkisi kurabilmelidir.

3. Çokbiçimlilik: Bir ata (java interface'lerindeki gibi içeriği olmayan bir ata da olabilir). Çocuklarını temsil edebilmelidir (en yaygın şekli, ata referansına çocuk nesnesi atanabilmesi).

Diğer diller için aklıma gelenler:

Sıralı diller: Paradigma yoktur. Kod yukarıdan aşağıya çalışır. Dallanma üzerinde hiçbir denetim yoktur (Örnek: tüm assemly dilleri).

Yapısal Diller: Dilin temel birimi foksiyonlardır. Nesnelere izin vermezler. Dosyalarda bir üst birim olarak kullanılır (en ünlüsü C).

Declarative Diller: Konuşma dillerine benzerler. Birlerinin üstüne çıkan tanım ağaları şeklinde oluşurlar. Yapay zeka çalışmalırında yaygındırlar (Prolog'a bakarsanız yapıyı anlarsanız).
  • Paylaş
Şöyle düşün ;

Yakınından sana miras kalsa sevinmez misin :))
  • Paylaş
2

Unluckypod, her zaman değil. miras borçlarla da gelebilir:)

Kadir Yılmaz@unluckypod sahi onu düşünmedim :)

En popüler olan dillerden Java ve C# nesneye dayalı programlama dilleridir. Yüksek seviyeli diller olup insan diline en yakın programlama dillleridir. Dolayısıyla öğrenmesi diğer programlama dillerine göre oldukça kolaydır.
  • Paylaş
2

Barış Ekinci, İnsan diline en yakın programlama dili Assembly'dir!

Sadık Dereköy, Assembly makine diline en yakın dildir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

540 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt