Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nesnelerin interneti (IoT: Internet of Things) hakkında ne biliyorsunuz?

IoT ile ilgili soru eski de olsa yanıt vermeye çalışayım. Sonuçta konu güncel, uzun süre de güncel kalacak.
Birçok nesnenin internete bağlandığı bir yapıdır. Artık evinizdeki buzdolabı, saksıdaki çiçek, arabanız, sıcaklık sensörünüz, herşey buna aday. Daha önceleri bu pek mümkün değildi ancak giderek hayatımıza girmeye başladı.
Internette her uç bir IP adresi sahibidir. IPv4 'e ait adresleme yöntemi az sayıda adres ürettiği için dünyada adresler tükenmek üzere... İnsanlar için bile yetersiz, nesneler için harcanamayacak kadar kıymetli. Tabi artık bu sorun IPv6 var. IPv6 ile dünyadaki kum tanesinden daha fazla farklı adres tanımlanabiliyor. Bu şekilde adres sorunu çözüldü. Ülkelerde de IPv6 altyapısı yaygınlaşıyor.
Teknoloji açısından da işler kolaylaşıyor. Tek başına ve ucuz maliyetle kablosuz haberleşen yarıiletken malzemeler var. Yani bir yandan da maliyet işi çözülüyor.
IoT ile trilyonlarca yeni internet bağlantılı uca ulaşılacak ve bunlardan muazzam miktarda meri transferi yaşayacağız. YouTube üzerinden güzel videolarla canlandırmalar ve anlatımlar dinlenebilir.
  • Paylaş
3

Omer Ayverdi, Bu tur aletler printer pc benzeri router araciligi ile cikis yaparlar yani sizin ip adresiniz aslinda routerin cikia yapdigi adrestir. Dolayisiyla bahsettiginiz sorun olmaz. Cunku o aletler yerel ag icinde ip adresi alirlar.

Erhan Küçükgüzel, Bugünkü kullanımda dediğiniz gibi gerçek IP'ler yerel ağlarda paylaşılıyor. Ne kadar da paylaşım olsa IPv4 adresleri tükenmek üzere...

Levent Aşkan, Konunun teknik tarafı güzel açıklanmış. Elinize sağlık. Şu siteye de bakmanızı öneririm. Burada da nesnelerin interneti üzerinde güzel içerikler bulunmakta. Teknik tarafından çok ürün bazlı.
teknolo.com/internet-of-things

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

585 Görüntülenme10 Takipçi1 Yanıt