Bilmek istediğin her şeye ulaş

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

.NET Framework Microsoft tarafından geliştirilmiş Windows, Web ve Mobil uygulamalar geliştirebilmenizi sağlayan bir platformdur. .NET Framework'ü CLR ve FCL oluşturur.

 • .NET Framework içerisinde CLR (Common Language Runtime) dediğimiz bir yapı vardır. CLR uygulama çalıştırıldığı anda devreye girer ve bulunduğunuz işletim sistemine uygun kodları üretir. Bu yapınında altında bir hiyerarşi bulunmaktadır. Bu sayede uygulamalarınız 32bit, 64bit işletim sistemlerinde düzgün bir şekilde çalışır.
 • .NET Framework içerisinde FCL (Framework Class Library) adlı bir kütüphane vardır. Uygulama yazarken bize yardımcı olan class'ları içerir. Bu kütüphaneninde kendi içerisinde ayrı bir hiyerarşisi vardır.

Bu sebeple .NET Framework ile geliştirilen uygulamaların çalışması için işletim sisteminde .NET Framework'ün yüklü olması gerektirir.


.NET Framework "side and side" şeklinde bilgisayarınıza yüklenir. .NET Framework 4.5'u bilgisayarınıza yüklediğinizde 1,2,3,4 gibi versiyonları da yüklenecektir.


Ufak bir not:

Bazı arkadaşların dediklerine aldanmayın. JAVA'dan copy + paste diye bir durum yoktur. .NET Framework çok gelişmiş yapıları içerisinde barındırır. Property, Delegate, Async Method vb. birçok yapılar maalesef JAVA platformunda yoktur ve JAVA'nın gelişimi durmuştur.

 • Paylaş
5

Hakan Köse, Çok açıklayıcı bir yanıt olmuş, tebrik ederim.

Hakan Damar, İster aldanın, ister aldanmayın gerçekler ortada. Çok gelişmiş dediğin yapılarında Java'da olup/olmadığını ve yapılıp/yapılmadığını bir inceleyin isterseniz. Java'nın gelişiminin durduğu kanısına nerden vardınız bilmiyorum ama daha kısa bir süre önce Oracle Java'nın 2 yıllık gelişim planını açıkladı bile. Sadece MSDN okumakla olmuyor, biraz da laf ettiğiniz platformu tanımanız gerek! Şimdi burada C# vs Java yapmıycam çünkü gerek görmüyorum. Özetle; Google, Yahoo, Microsoft, Bankalar, Askeriye ve artı olarak dünyada 3 milyardan fazla cihazda C# yerine Java çalışıyorsa bir sebebi vardır. Bu arada Microsoft düşmanı değilim.

Ahmet Küçükoğlu, Ben bir yazılım geliştiricisiyim. İstenilen uygulama hangi platformda daha uygun olacaksa o platformda yazarım. Yeri geldiginde PHP, yeri geldiginde C#, yeri geldiğinde JAVA. Ama bunlar JAVA'nın kaç senedir geliştirilmediği gerçeğini değiştirmez. Objektif olmak lazım.

Ama istersen bilgine güveniyorsan bir tartışma açalım ve .NET vs. JAVA özelliklerinden bahsedelim.

Abdurrahim Eke, .NET vs JAVA olayına girmek istemiyorum, Ben her zaman hangisi nerede uygunsa kullanılmalı derim. Sadece yazılım geliştirirken dikkat edilmesi gereken noktalardan birini hatırlatmak istiyorum , JAVA ile geliştirilmiş açık kaynak kodlu ya da ticari kütüphaneler gerçekten çok fazladır. Bu üçüncü parti kütüphaneler küçük , büyük bir çok projede yaygın olarak kullanılmaktadır. Yazılım geliştirme sürecinde sadece dil seçimi yeterli olmaz çoğu zaman , o dilin beraberinde neler getirdiğine de bakmak gerekiyor. .NET için üçüncü parti kütüphaneler JAVA kadar yok diye biliyorum .

Vudu Cayld, Java'da property delegate gibi şeylerin olmamasının Java'nın gelişmişliği yada gelişmemişliği ile ne alakası var anlayamadım. Bunlar tasarımsal olarak dilin mantalitesiniyn sağladığı şeyler. sonuçta .NET'de yapılıpda javada yapılamayan bir şey olduğunu zannetmiyorum. Sonuçta dünya üzerinde en çok kullanılan dil.
Ayrıca Java gelişimine devam ediyor. Her major versiyonda dile yeni şeyler ekleniyor. Bazıları kabul görülüp kullanılıyor bazıları da kullanılmıyor.

.NET Framework bir çatıdır. Bu çatının altında Winform, ASP.NET, Silverlight, Windows Phone, VB, WPF vs.. uygulamaları geliştirebilirsin.

.NET Framework'ün birden çok versiyonu vardır. En son versiyonu 4.0'dır :)
@kadiryilmaz arkadaşımın dediği gibi bir mantıksal yapısı vardır :)
 • Paylaş
Faydalı olabileceğini düşündüğüm bir sunuma denk geldim bunun üzerine: slideshare.net/btakademi/aspnet-mvc-copy
 • Paylaş
.NET Framework, Microsoft işletim sistemleri üzerinde çalışacak yazılımlar geliştirmeniz için hazırlanmış bir yazılım geliştirme kütüphanesidir. Web, desktop, mobil, embed gibi farklı platformlar için farklı farklı teknolojiler öğrenmek farklı geliştirme ortamları ve derleyeciler kullanmak yerine tek bir çatı altında farklı platformlar için ürün geliştirmenizi sağlar.

Çalışma şekli
.Net Framework'ün resmi dili C#'dır. Yazmış olduğunuz C# kodu C# derleyicisi ile IL ya da MSIL denilen ara bir dile derlenir ve assembly adı verilen .dll ya da .exe dosyaları çıktı olarak üretir. Bu .dll ya da .exe ler de CLR üzerinde çalışır ve JIT derleyicileri devreye girerek burda üretilen kodu işletim sistemi seviyesi düzeyine dönüştürür. Bir .NET dili ile yazılan (VB.NET, C++.NET, Delphi.NET, J#, C# ... ) kod işletim sistemi için değil ara dile dönüştürümesi (MSIL) için yazılır ve bu yapı birden fazla .NET dili ile aynı framework üzerinde çalışılmasını sağlar. Son zamanlarda bu yapı MonoProject ile Linux sistemler üzerinde de çalıştırılmıştır ve Linux üzerinde de .NET uygulamaları geliştirilmesi sağlanmıştır.

.NET Framework çalışma mimarisi

.NET
 • Paylaş
Olaya biraz daha ticari ve genel bir cevap yazmak istiyorum :

Klasik Microsoft tekel düzeninin devamını sağlamak için Microsoftun geliştirdiği yeni nesil çok büyük bir platformdur. Burda anlatmak istediğim Microsoftun kendi içine kapalı sisteminin .NET için de geçerli olduğudur.

Yapacağınız çözümler Windows tabanlı ise , Windows da büyük çaplı işler yapmak istiyorsanız , diğer işletim sistemlerine destek sizin için önemli değilse , seçilebilecek güzel opsiyonlardan birisidir.

Microsoft'un eski yazılım geliştirme ortamlarına nazaran gerçekten farklı , daha kolay , anlaşılabilirdir . Bilmem aramızda hiç Win32 ya da MFC ile yazılım geliştiren varmı , varsa bilirler , Win32 kütüphanesindeki gibi insanlar tarafından uzaylıların anlaması için yapılmış bir takım isimlendirme terminolojileri artık yoktur :) Çok daha kolay anlaşılabilir.

Sanırım daha çok Windows ürünlerini kullanan kurumsal firmalar için yapılan yazılım çözümlerinde kullanılmaktadır. Tekel düzeninin devamı yani .
 • Paylaş
.NET Framework bir uygulama geliştirme çatısıdır ki içinde desktop'tan tut web ve mobile kadar her şey vardır.
 • Paylaş
Javaya rakip olmasını bu çatı sağlamıştır... javadan copy paste anlayacağın
 • Paylaş
Bir kütüphane düşün içinde bir sürü kitap, ansiklopedi felan fıstık.. Framework bu kütüphanenin adıdır. İçinde kitaplarda senin dilini kullanman için gerekli classlar verir felan fıstık.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7193 Görüntülenme21 Takipçi8 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • .Net Framework ne işe yarar?

 • .Net Framework nedir?

 • .Net ne işe yarar?