Bilmek istediğin her şeye ulaş

.Net Reflector nedir?

Bu programı kullanmamız bizim için ne gibi kolaylıklar sağlar.Düzenle
.NET Reflector kısaca .NET ile kodlanmış DLL (Dynamic Link Library) dosyalarını decompile etmenizi, yani açıkça, kaynak kodları görüntüleyebilmenizi sağlayan bir yazılımdır. .NET Reflector yazılımını indirmek yada satın almak için şuraya bakabilirsiniz: reflector.net/

Kimler tarafından geliştirildiği yada hakkındaki ansiklopedik bilgi için ise: en.wikipedia.org/wiki/.net_reflector

.NET Refleftor ile her compile edilmiş kodu decompile edemezsiniz. Çünkü, kodlar ekstra bir şifreleme sistemi ile şifrelenmiş olabilir. Dolayısıyla, Reflector size sadece korunmamış kodları decompile etmekte yardımcı olacaktır.


Eğer .NET ile ticari bir yazılım geliştiriyor iseniz, kodlarınızı derledikten sonra Reflector ile DLL dosyalarınızı açmaya çalışmanızı öneririm. Bu şekilde Reflector'ın korunmamış kod üzerinde ne kadar başarılı çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

  • Paylaş
2009 yılındaki bir blog yazımdaki tanımlamam aynen şu şekilde "C# ile yazdığımız programları ekstra bir paketleme işleminden geçirmediğimiz sürece sadece exe dosyalarının olmasına rağmen içerisinde ki kodları görebilmemizi, bazı eklentileri ile kodları değiştirip tekrar derleyebilmemizi sağlayan lanet olası bir program. "

Önceleri ücretsiz olan bu yazılım daha sonra red-gate tarafından satın alınmış ve ücretli hale getirilmiştir. Bir çok yazılım firmasının bu üründen haberdar olmayışı ise çok çok daha vahimdir.

O zamanlarda aktif olan ve benimde sık sık ziyaret etmiş olduğum mtct forumlarından öğrenmiş olduğum bir yazılımdır ve forum içerisinde yazmış olduğun programların 5 dk'da nasıl kırıldığını görmek hüzünlendirmişti. Mtct'nin en güzel yanı yazılım güvenliğinin ücretsiz test edilebilmesiydi. Crack me dosyalarını gönderdiğinde, en fazla 2 gün içerisinde kırılıp kırılamadığını anlayabiliyordun. Kapanmasına üzülmüş olduğum nadir forumlardan birisidir.
  • Paylaş
. NET geliştiricilerinin hayal kırıklığı sebebidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR