Bilmek istediğin her şeye ulaş

New York'a daha önce gittiniz mi? Yaşam koşulları ve iş imkanları hakkında bilginiz var mı?

Social Number'ın yoksa yaptığın işten ne bir şey anlarsın ne de gerektiği gibi kazanabilirsin. Çünkü kaçak durumdasındır iş hayatında, çalışmaya hakkın yoktur bu belgen olmadığı müddetçe. Ha çalışırsın bak, ama millet saat başına 9-10 dolar alırken sen hem 4-5 dolar gibi cüzzi bir rakama çalışırsın hem de sürekli yakalanma düşüncesi içerisinde tedirgin bir hayat yaşarsın.


New York'a gelince oldukça pahalı bir şehirdir. Örnek verirsem eğer 1 şişe pet su $2.5 dır. He tabi sonrasında bunun çaresini de buluyorsun bu pahalılıktan ötürü, yol kenarlarında Halal-Food denilen Hintli seyyarlar vardır bunlardan $1'a alabilirsin. Vasıtalara binmek de gene aynı $2.5 dolardır. Aylık akbil gibi kartlar bulunur $89'a (sürekli yer değiştirenler için birebir yoksa çekilmez bu külfet).


Virginia'da ise 24'lü Nestle pet şişe su (+4 tanede hediye veriyolar = 28) $3 idi, fark bu derece yani.


Şehir süperdir. İstanbul'u hiç bir şeye değişmem klişesi orada gerçekliğini yitirir. Onca ışıklı binalar, gün içinde bile seni cezbeden parıltılı gökdelenler, adeta sonsuzu görebileceğin yapıda tasarlanmış paralel caddeler, düzgün yapılaşma vs vs. Tüm bunların yanı sıra New Jersey ile New York'u birbirinden ayıran Hudson nehrini ve nehir boyunca olan görsel ambiyansı, neredeyse köşe başı her yerde büyük parkları, şehrin göbeğinde bulunan Roosevelt Adasını ve pek tabi ki Central Park'ı görünce insanın bu şehirden kopası gelmiyor.

  • Paylaş
Gittim. gittiğinde büyüleneceğin bir şehir. yaşam koşullarında kastın tam anlamamakla beraber şöyle bir özet geçeyim insanlar hep telaşlı çoğunlu iş adamı ve işkadını tipinde gündüzleri hep koşuşturuylar ellerinde çantayla . bir çok insan ( kısa dönemde bile bende) newjersey de oturuyor ama işi için newyork a gidip geliyor. kent dışındaki bir benzincide pompacılıktan tut da borsa da brokerlığa kadar her mesleği rahatlıkla yapabileceğin bir yapısı var. eğer tıp, mimari, güzel sanatlar gibi bir işteysen işsiz kalman mümkün değil ancak vasıfsız yada referanssız gidersen aynı anda hem kuryelik hem garsonluk gibi bir çok işte çalışman lazım geçinmek için. kaçak olarak bir çok işte çalışırsın adli bir vakaya bulaşmadığın sürece polis sana gündüz! kimlik bile sormaz yıllarca farkında olmazlar senin orda olduğunun aslında bilirler ama dokunmazlar yani. ama ilk adli vakanda pişman olursun gittiğine gideceğine. bizdekine benzer bir vergi numarası var o numarayı alırsan dilediğin işte çalışırsın sözleşmeli olarak. yeterki yasa olsun yaptığın iş.
  • Paylaş
Gittim. Yaşam koşulları İstanbul'da yaşayan bizler için çok farklı değil aslında. Koşuşturmaca, zaman zaman trafik, pahalılık olan ve 24 saat yaşayan bir şehir. Özellikle Times Square'a ilk ayak bastığınızda büyülenmemek mümkün değil. Yok kelimesinin anlam kazandığı bir şehir. İş imkanı çok fazla, eğer kaçak çalışacaksanız(turist vizesi veya öğrenci vizesi ile gidip çalışmak) çok fazla alternatif var. Fiyatlardan da vergi kesilmediği için kazancınız yüksek olur. Çocuk bakıcılığı, kasiyerlik, servis elemanlığı, garsonluk, benzin istasyonları, pizza dağıtıcılığı ilk aklıma gelen işler.
  • Paylaş
Haytımda gördüğüm en pahalı şehir yaşam acayip pahalı ve çok zor ama iş bulup hayatta kalamamanız imkansız çünkü sonuçta türksünüz
  • Paylaş
Bulaşıkçılık. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1435 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt