Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google, Facebook'un Youtube'u kullanmasına neden engel olmuyor?

Büyük firmalar arasındaki mücadele, savaş, adına ne dersen de asla adı resmen kendileri tarafından konmayan rekabet hareketleridir. Direkt olarak yapılan bu tarz davranışlar hiç kimseye fayda sağlamayacağı gibi kullanıcılarının da tepkisini çekecektir. Bu bahsettiğiniz şekilde bir davranışı Facebook yakın zamanda Apple'ın müzik tabanlı sosyal ağı ping için (apple.com/itunes/ping/) daha ilk haftasında gerçekleştirdi (şu anki durumu bilemiyorum) ama birçok kişi tarafından pek de hoş karşılanmadı. Kaldı ki, böyle bir davranış rakibinden gerçekten çekindiğini göstermektedir. 

Asıl mesele birisinin diğerinin servisini kullanması değil bence. Gerçekten kendi yaptıkları işlere odaklandıkları takdirde ortaya çok daha farklı modeller çıkarabileceklerine eminim. İnternetteki içerik tamamen serbesttir ve "public" olarak nitelenen tüm içeriğe herkesin erişim hakkı vardır ve olmalıdır da. Buradaki izinlendirme veya yasaklama kararını kurumlar kendi çıkarları veya birbirlerine olan etkilerini kontrol altına almak adına yapmaya başlarlarsa, sonu gelmeyen yeni bir elektronik savaş da başlamış olur.
  • Paylaş
Şimdi şöyle düşünelim internet büyük bir AVM olsun, ve mal sahibide İş bankası ve Sabancı holding olsun. Bu AVM'de sadece İş Bankası ve Sabancı iştirakleri olsa kaç kişi gider. Düşünsenize sadece Akbank ve İş Bankası kartları geçiyor başka ATM makinası bile yok. Ya da sadece Lassa marka lastik alma şansınız var diğerleri yasaklanmış. Misal Coca Cola yok yerine sadece ColaSA diye birşey var.

Ticari olarak düşündüğümüzde google arama motoru ile var oldu, arama motorunda face ya da youtube içerikleri sorgularına cevap gelmese kim kullanır google motorunu.


Sektörler birbirlerine rakip olsalar ve hatta @serkan ın dediği gibi aralarında ticari bir savaş bile olsa birbirine muhtaçtır ve birbirlerine ikame mallar üreterek gizli ya da açık ortaklıklar yapabilirler hatta birbirlerinin piyasasına can verebilirler.

Misal koç arabayı üretir sabancı lastiğini satar ama ikisi hep rakiptir.

  • Paylaş
Çünkü ikisi de kazanıyor.
  • Paylaş
Neden olsun
  • Paylaş
Google Facebook'a düşük bir yüzdeyle olsa da ortak. 
  • Paylaş
Biri sosyal ağ, biri arama motoru ben tam olarak rakip bile olmadıklarını düşünüyorum.Bu yüzden neden müdahele edip tepki alsın ki facebook...
  • Paylaş
Youtube'daki video içi reklamları düşünün ve Facebook'ta Youtube videolarının ne kadar izlendiğini düşünün. Şimdi anlamış olmalısınız neden engelleme olmadığını :D
  • Paylaş
Özet geçmek gerekirse insanlar bindiği dalı kesmezler. Mutualist bir yaşam çerçevesinde ikiside ekmek parası peşinde.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1806 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları