Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nihal ATSIZ faşist midir ırkçı mıdır?

Nihal atsız Faşist değildir. Fakat Irkçı olduğunu kendisi açıklamıştır. Bunu oğlu Yağmur Atsız'a bıraktığı vasiyettende anlayabiliriz.
Faşizm'mi saf ırkçılık olarak algılamamak gerekir. Faşizm İtalya'da ortaya çıkan bir ırkçı sistemdir. Bu sistemde millet devlet için çalışır ve Devlet milletten üstündür . Fakat Türk ırkçılık tarihinde hiç bir zaman bu faşist diktaların yönetim sistemine benzer bir durum yoktur.
Türk ırkçılığında Türk ırkı üstündür , Devlet millet için yaşar ve Devlet milleti korumakla yükümlüdür.
Ayrıca Nihal Atsızın bahsettiği ırkçılık Tibet diyarlarına gidip kafatası ölçme veya gen olarak ırkçılık yapmak değildir. Onun inandığı ırkçılık tamamen Türk soyculuğu ve ırkının bilincinde olmaktır diyebiliriz. Kaldı ki o zamanlar ırk kelimesi millet içinde geçmektedir.
Akif'in dediği gibi '' Ebediyen sana yok Irkım'a yok izmihlal l'' cümlesiyle ırk kelimesinin millet yerine'de kullanıldığını görmekteyiz.
  • Paylaş
3

Zeki Çevik, Yanıtınız için teşekkür ederim.

Zeki Çevik, Ahmet bey Nihal Atsız'ın sözlerine baktığımız zaman " Türk evladı ırkçı olsaydı cihanda millet bırakmazdı." "Türk' ün töresinde ırkçılık vardır diyenler kendilerini kutlu tanrı dağından atsınlar. " gibi sözleri bulunmaktadır. Burada görüyoruz ki bu adam ırkçı değil.

Ahmet Burak Doğan, Zamanında okuduğum bir Nihal Atsız meneşiyli bir yazıyı hemen aktarayım.
Buna dayanarak yorumlarda bulundum.
Kaynağını en aşağıda belirttim.
Türk ırkçısı değil misin?

" Irkçı değil misin? Irkçılığa düşman mısın? Öyleyse sen günün birinde Atenagoras'ın Türkiye Cumhurbaşkanı görmekte sakınca bulmazsın. Belki de Batı Hristiyan dünyasının sevgisini kazanırız diye düşünürsün.

Sen yahudi bir sarrafın maliye bakanı olmasına da ses çıkarmazsın. Kendi kesesini doldurmasına ve İsrail'e transferler yapmasına rağmen bütçeyi kabartacağı için sevinç bile duyarsın. Hatta kürt devleti kurmak için bunca Türk'ün kanına giren şeyh Sait'in torunlarından birinin başbakan veya devlet bakanı olmasına da ses çıkarmazsın.

Sen yalnız Türkçülüğe karşı çıkar, Türk ırkçılığını yerer, Turancılığa düşmanlık edersin. Çünkü sen ya Türk ırkına yüzyıllarca kölelik etmiş bir milletin mensubusun...
Hüseyin Nihal ATSIZ - Ötüken Dergisi, 15 Şubat 1966, Sayı:26

İnsanları hele de ölmüş insanları şucu bucu diye ayırmak günahtır ... !
biz ölenin arkasından konuşulmayacağını öğrendik
  • Paylaş
1

Zeki Çevik, ben görüş olarak araştırıyorum şucu bucu diye değil.

Oğlu Yağmur'a bıraktığı vasiyetinde :
İçerdeki düşmanlarımız gürcüler, kurtler, abazalar, çerkezler, arnavutlar, bosnaklar, pomaklar, lezgiler, gurculer, lazlar
bu kadar cok dusmanla carpismak icin iyi hazirlanmali.
tanri yardimcin olsun!
Ne demek bu şimdi türkün türkden başka dostu yoktur demek değil mi?
  • Paylaş