Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nöbetçi kulübelerinde demir, çelik gibi sağlam metaller yerine neden kumdan torbalar bulunur?

Askerlik
Bunun fiziksel açıklamasını göz önüne aldığımızda aslında gerçekten iyi bir buluştur. Kumun kurşun geçirmez özelliği demir veya çeliğe oranla daha iyidir!

Kumun kurşun geçirmemesinin sırrı kum taneciklerindedir. Boyları 0,05 milimetreden 2 milimetreye kadar değişen kum tanelerinin şekilleri köşeli, yuvarlak veya karışıktır. Bu şekilleri nedeni ile bir torbaya doldurulan kum taneleri arasında boşluklar kalır ve bu boşluklar birbirleri ile bağlantılıdırlar. Kum torbasına büyük bir kinetik enerji ile giren merminin enerjisi, aradaki bu boşluklar nedeni ile anında binlerce kum tanesine aktarılır. Her aktarışta diğer tanelere daha azalarak geçen enerji kısa sürede sönümlenir. Kinetik enerjisini aniden bu şekilde kaybeden mermi de daha kum torbasını delip çıkamadan durup kalır.
  • Paylaş
Konu uzmanlık alanım değil ama iki dedem de topçu albaydı. Çocukluğum orduevlerinde geçti.Sadece fikrimi söylemek için yazıyorum,yanlış cevap verirsem kusuruma bakmayın lütfen.Mantık olarak çelik ya da demir gelen kurşunu sektirme özelliğine sahip.Ayrıca el bombası vs teması halinde patlayabilir ve bu da kulübedeki askerler üzerinde şarapnel etkisi yapacaktır.Kum hem ağırdır,hem patlama dahi olsa çevreye zarar vermez hem de insan bedeni görevi görür.yani etten duvar olmasa bile etrafınızda etten duvar varmış vazifesi görür.Siperlerde de kum torbası kullanılır bildiğiniz üzere.
elbette ki günümüz teknolojisinde çok zayıf bir koruma bu ama yine de metal korumalardan çok daha etkili olduğuna inanıyorum.
  • Paylaş
Kumdan evlerde bu konuda daha dayanıklı kurşun geçemiyor kumu
  • Paylaş
Askerden herşey istenir, ama para verilmez askerde ne yapsın, eski elbiselerden erzak çuvalından kum torbası diker ihtiyacını karşılar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1814 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt