Bilmek istediğin her şeye ulaş

Noel baba kavramı nasıl ortaya çıkmıştır?

Tüm dünya tarafından Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos aslında Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde Lykia kenti olan Patara'da dünyaya gelmiştir.
Nicholaos'un gençliğinde dahi mucizeler yarattığına inanılır. Yıkılan bir kilisenin enkazında kalan Nicholaos, annesi ağlarken, üzerine yığılan taşların 
altından sağlam olarak kurtulmuştur. Nicholaos, babasını kaybettiğinde aslında çok büyük bir servetin tek mirasçısıydı ve bütün bu serveti fakirlere yardım amaçlı kullanmayı tercih etmişti. Tam bu kararı verdiği dönemde, önceden çok zengin olan bir kişi çok fakirleşmiş ve kızlarının çeyizlerini yapamayacak durumdadır hatta o kadar çaresizdir ki bunun için kızlarını satmayı bile düşünmüştür. Bunu duyan Nicholaos yardım etmek ister fakat onların gururlarını incitmek istemediği içinse bir gece onlar uyurken büyük kızın odasının açık camından içeri girer ve çeyizine yetecek kadar bir kese altını içeri bırakır ve sabah altın dolu keseyi gören kız çok mutlu olur ve kötü durumdan kurtulur. Bir süre içinde ortanca ve küçük kız kardeşlerinde çeyiz paralarını vermek isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğundan dolayı gizlice bacadan eve girer altın keselerini bırakır. 
Ve böylece bizim bildiğimiz Noel Baba'nın yılbaşında gizlice gelip hediye bırakma öyküsü böyle doğar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

927 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt