Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nofollow ve dofollow backlink nedir?

PR6'dan nofollow almak mı , PR2'den dofollow almak mı daha etkilidir ?Düzenle
İnternet sitelerinin sayısı arttıkça, buna paralel olarak spam da arttı. Backlink kazanarak daha iyi konuma gelme, daha fazla hit kazanma hırsı ile yayılan spam, sadece spama maruz kalan websiteleri için değil, algoritmasını etkileyen Google için de rahatsızlık verici hale geldi. Bu nedenle, 2005’li yılların başında Google site sahiplerine yeni bir yöntem getirdi : "rel=nofollow". Daha sonra diğer arama motorları tarafından da desteklenen bu etiket sistemi ile, artık websiteler, dış bağlantılarından dolayı zarar görmüyor. Aralarında WordPress’in de bulunduğu pek çok sistem de artık bu etiket sistemini destekliyor. Artık bu sistemlerde yorumlara eklenen linkler otomatik nofollow etiketi alıyor.
Peki nedir “nofollow” hangi mantıkla çalışır ? Bu etiketin çalışma mantığı ve ne işe yaradığı hakkında pek çok farklı değerlendirme var. “Nofollow” etiketinin ne olduğunu, ne olmadığını açıklayarak anlatmak istedim.
  • rel=”nofollow” = “Bu linki görmezden gel, gitme, gezme” : Bu bilgi yanlıştır (bunu yapan “nofollow” değil “noindex” dir).
  • rel=”nofollow” = Sitenin Google’da yükselmesini sağlamaz : Bu bilgi yanlıştır.
  • rel=”nofollow” = Bağlantı verilen siteyi olumsuz etkiler : Bu bilgi yanlıştır.
“nofollow” etiketi, link için değil sadece pagerank değeri için bir görmezden gelmedir.
  • Paylaş
1

Yilmaz Sarac, Google birkaç ay evvel nofollow nitelikli bağlantıları takip etmeyeceğini açıkladı. Ondan önceki açıklaması takip etmeyebiliriz biçiminde idi. İlk açıklamayı, alakalı bağlantılar nofollow olsa bile olumlu sinyal gönderebilir biçiminde algılıyorduk. Son açıklamanın tam olarak ne anlama geldiği belirsizdi, ancak eylül algoritma güncellemesinden sonra yaşanan dalgalanmaların büyük ölçüde nofollow linklerin etkisinin değiştirilmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. yilmazsarac.com.tr/backlink-guven-olustu...

Ekleme olarak Nofollow'da DoFollow bağlantı gibi web sitesi ve seo için faydalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

58 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt